Polska jest drugim najbardziej zmotoryzowanym krajem Unii Europejskiej. Więcej aut na 1 tys. mieszkańców przypada jedynie w Luksemburgu. Nim zaczniemy pękać z dumy, że znaleźliśmy się na czele tabeli, musimy zwrócić uwagę na to, że auta zarejestrowane w Polsce są jednymi z najstarszych w Europie. A to oznacza, że nasze drogi są przepełnione mnóstwem złomu.
Dane dotyczące poziomu zmotoryzowania społeczeństw w UE przedstawiła ACEA (European Automobile Manufacturers Association). W przeliczeniu na 1000 mieszkańców, najwięcej aut jest zarejestrowanych w Luksemburgu. Druga jest Polska, później Włochy, następnie Estonia i Francja.
Samochody zarejestrowane w Polsce są jednak jednymi z najstarszych w Europie. ACEA oceniła ich średni wiek na ok. 14 lat, co plasuje nas na siódmym miejscu od końca. Dla porównania, w Luksemburgu jest to 6,5 roku.
Gorzej niż w Polsce pod względem wieku aut jest m.in. w Estonii (16,7) i na Litwie (16,8).
Polska złomowiskiem Europy
Jak pisaliśmy w InnPoland, do Polski sprowadzanych jest ponad milion używanych aut rocznie. Pod tym kątem jesteśmy największym importerem w Unii. Niestety – 10-15 letnie samochody nie spełniają ekologicznych norm i przyczyniają się do zwiększania zanieczyszczenia powietrza.
– Jeździmy samochodami bardzo wiekowymi. Tymi, których za zachodnią granicą już nie chcą – punktuje Paweł Tuzinek ze Związku Dealerów Samochodów.