Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
Nowe uprawnienia zyskają funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Zdjęcie poglądowe. Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
Reklama.

Przejęcie ruchomości

Chodzi o przypadki zadłużenia przekraczające 10 tysięcy złotych. Skuteczniejszą walkę z osobami niewywiązującymi się ze swoich należności, zakłada Polski Ład. Przewiduje on w tym zakresie nowelizację dwóch ustaw: o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Od 2022 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej będą mogli zatrzymać ruchomość na 96 godzin, jeżeli z informacji zawartych w systemie EGAPOLTAX będzie wynikać, że wobec podatnika jest prowadzona egzekucja administracyjna.
W tym czasie organ egzekucyjny (naczelnik urzędu skarbowego) będzie musiał zweryfikować wysokość zadłużenia. Jeżeli się ona potwierdzi, wyda postanowienie o zatwierdzeniu tymczasowego zatrzymania. W tym momencie zajęcie stanie się zajęciem ruchomości w egzekucji - czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Tymczasowe zajęcie nie będzie możliwe w przypadku egzekucji pieniędzy ani ruchomości o wartości znacznie przewyższającej kwotę długu. Funkcjonariusze nie będą też mogli zająć ruchomości podlegających łatwemu zepsuciu ani zwierząt.
Dłużnik będzie mógł się uchronić przed zajęciem, jeżeli udowodni, że dług spłacił lub że został mu on umorzony.
Projekt nowelizacji jest w konsultacjach.


Łatwiejsza kontrola samozatrudnionych

Jak pisaliśmy w InnPoland, resort finansów zamierza wprowadzić w ramach Polskiego Ładu obowiązek wysyłania do urzędu skarbowego comiesięcznych raportów dotyczących rozliczania podatku dochodowego. Będzie to dotyczyć każdej firmy – w tym osób samozatrudnionych.
Czytaj także:
Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2023 r. Projekt zakłada, że dla wszystkich firm wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (ewidencji podatkowych) przy użyciu programów komputerowych. Dzięki temu będą one mogły być regularnie przesyłane do urzędu skarbowego.
W ten sposób skarbówka będzie mogła od razu weryfikować, czy przedsiębiorca sztucznie nie zawyża kosztów. Nowe rozwiązania sprawią również, że Krajowa Administracja Skarbowa będzie w stanie przeprowadzać znaczną część kontroli zdalnie – potrzebne informacje będzie już bowiem miała na miejscu.