Sztuczna inteligencja pokocha twoje CV jeżeli będzie złożone z krótkich, konkretnych zdań. Pomocny będzie również wyraźny, wypunktowany opis umiejętności. Najmilej widziane będą wszelkie numery licencji lub certyfikatów, które potwierdzają twoją wiedzę.
2. Miej w zapasie drugą wersję CV
Po uproszczeniu CV pod kątem sztucznej inteligencji, może stać się ono mniej czytelne, a już na pewno mniej atrakcyjne dla człowieka. Przygotuj więc kolejną wersję -
dla rekrutera, do wysłania e-mailem lub wręczenia na rozmowie kwalifikacyjnej.
3. Nim wyślesz - przetestuj
Na rynku są dostępne platformy, które umożliwiają
ocenę CV przez algorytmy. Wystarczy przesłać opis stanowiska i swój życiorys, by dowiedzieć się - jeszcze przed faktyczną rekrutacją - jak ich dopasowanie widzi sztuczna inteligencja. Jednym z takich portali jest np.
Jobscam (program angielskojęzyczny)
4. Poćwicz
W sieci dostępne są również narzędzia oparte na AI (np.
VMock), które pomogą ci przygotować się do wirtualnych rozmów kwalifikacyjnych.
Interview Stream zada Ci pytania za pośrednictwem
kamery internetowej i pozwoli Ci nagrać i przejrzeć Twoje odpowiedzi (oba programy działają w języku angielskim).
5. Nie zniechęcaj się
… do aplikowania na stanowiska wymagające większego doświadczenia niż posiadasz, o ile spełniasz niektóre z wymienionych w opisie stanowiska wymagań. Algorytmy zdecydują same, czy przetasować cię na górę, czy na dół listy.
Największe wpadki na rozmowach rekrutacyjnych
Jak pisaliśmy w InnPoland, obecnie większość rozmów z kandydatami prowadzonych jest online. Najnowsze technologie nie pozwalają jednak uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.