Sejm chce przekazać 3 tysiące złotych dla działaczy opozycji komunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych w czasach PRL-u. By uzyskać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków. Wystarczy pozytywna weryfikacja ze strony szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kolejne dodatki są szykowane także dla strażaków ochotników oraz niektórych emerytów.
8 listopada do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Inicjatywa zakłada przekazanie 3 tysięcy złotych dla wybranej grupy społecznej.
3 tysiące dla represjonowanych? Sejm przyjął ustawę
Świadczenie ma charakter jednorazowy. Przysługuje każdemu, kto do 31 grudnia zostanie odpowiednio zweryfikowany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. UdSKiOP będzie także odpowiadać za przekazanie pieniędzy.
17 listopada po przyjęciu poprawek projekt przeszedł ostatnie czytanie w Sejmie. Teraz ustawę skierowano do Senatu. Wszystko wskazuje na to, że izba wyższa nie odrzuci projektu. Podczas ostatniego głosowania 429 posłów poparło ustawę. Wstrzymało się jedynie 3 członków koła Konfederacji.
Jeśli projekt wejdzie w życie, środki zostaną skierowane do osób represjonowanych już 31 marca 2022 roku. Kwota nie będzie brana pod uwagę podczas ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz przy ubieganiu się o rentę.
Od dodatku nie będzie można wykonać potrąceń i egzekucji. Nie będzie trzeba odprowadzać także podatku dochodowego.
Nie tylko represjonowani. Strażacy ochotnicy i seniorzy również mogą czekać na dodatki
Z informacji "Faktu" wynika także, że Zjednoczona Prawica szykuje dodatki dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej. Mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia oraz po 25 latach służby będą mogli składać wnioski u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Kobiety będą musiały wykazać niewiele mniej, bo 20 lat służby.
Kolejną grupą, która może czekać na pieniądze, są seniorzy. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, osoby na wcześniejszej emeryturze z przyczyn sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, mogą liczyć nawet na 700 zł brutto.
Jak wylicza "Fakt", po wdrożeniu zmian w prawie, przy pobieraniu najniższej emerytury, będzie można liczyć na 1971 zł brutto. Emeryci, którzy złożą wniosek do 28 lutego 2022 roku, mogą liczyć na nalicenie wyrównania już od stycznia.