Mapa, dzięki której możesz się wyróżnić. Do końca grudnia trwa przyjmowanie zgłoszeń
Dawid Wojtowicz
07 grudnia 2021, 10:53·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 grudnia 2021, 10:53
Od 12 października 2021 roku trwa tworzenie warszawskiej mapy eko firm i instytucji. Do tej pory znalazło się na niej 37 organizacji, które kierując się ideą zrównoważonego rozwoju, wprowadzają proekologiczne inicjatywy. Obecność na wirtualnej mapie stolicy to sposób na budowanie wizerunku podmiotu odpowiedzialnego i przyjaznego środowisku. Do akcji zgłaszać się można do końca tego roku.
Reklama.
Ekomoda
Mapa Warszawy z zaznaczonymi lokalizacjami miejsc podążających za ekologicznymi trendami stanowi sedno projektu o nazwie "TworzyMY warszawską mapę eko firm i instytucji". Jego rozwojem zajmuje się sprzedawca energii elektrycznej innogy Polska z Grupy E.ON, jednego z wiodących europejskich koncernów energetycznych. Inspiracją dla akcji były wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie polskiej firmy.
Raport "Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym" ujawnia, że Polacy uważają zmiany klimatyczne i degradację środowiska za ważną kwestię, a 70 proc. dostrzega w nich realne zagrożenie dla bezpieczeństwa planety i ludzkości. W związku z tymi przekonaniami nasi rodacy coraz częściej kierują się ekologicznymi względami w swoich ocenach i wyborach.
Okazuje się, że prawie trzy czwarte Polaków (73 proc.) stoi na stanowisku, że działania proekologiczne prowadzone przez instytucje publiczne i firmy w miejscu, w którym mieszkają, mogą wpłynąć na jego atrakcyjność. Co więcej, ekologia jest tym, co otwiera ich portfele. Dla 64 proc. uczestników badania liczy się bowiem informacja, czy dana firma lub instytucja prowadzi działalność z poszanowaniem środowiska.
Preferencje Polaków wpisują się zresztą w szerszy, bo globalny trend. Ponadto 66 proc. konsumentów na świecie jest skłonnych zapłacić więcej za produkty czy usługi firm, które uważają za odpowiedzialne ekologicznie. Dbanie o planetę i prezentowanie ekologicznej postawy staje się więc czymś więcej niż tylko kwestią moralności i wartości. To również szansa na rozwój, a niekiedy nawet i konieczność, by przetrwać w biznesie.
Ekomapa
Zgodnie ze światowymi trendami projekt mapy eko firm i instytucji działających w Warszawie ma być nie tylko przewodnikiem dla mieszkańców stolicy, drogowskazem, gdzie powinni skierować swoje kroki, aby potrzeby konsumenta czy petenta łączyć z wyborem podmiotów ograniczających negatywny wpływ na środowisko. To również zachęta dla innych przedsiębiorców, urzędników i aktywistów do przejścia na zieloną stronę mocy.
Jak inni tego dokonali? Na ekomapie znaleźć można m.in. WoshWosh, firmę założoną przez Martynę Zastawną, która miłość do obuwia połączyła z ideą "zero waste" i kultywacją rzemiosła. Wymyślony przez nią biznes polega na dawaniu obuwiu drugiego życia poprzez jego czyszczenie i naprawę. WoshWosh włącza się też w akcję rozdawania odświeżonego obuwia potrzebującym. Bilans firmy to już ponad 100 000 "uratowanych" butów.
Wśród publicznych instytucji wyróżnia się Politechnika Warszawska. Pracująca na uczelni Daria Grzesiak wpadła na pomysł założenia na terenie laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) pasieki. Projekt sfinansowano z budżetu partycypacyjnego uczelni. Obecnie pasieka liczy 3 ule, w których mieszka 75 000 pszczół produkujących miód nazywany "miodem rektorskim".
Trzeci sektor (organizacje pozarządowe) reprezentuje na mapie Fundacja Habitat for Humanity Poland. Chrześcijańska organizacja dobroczynna, która wspiera niezamożne osoby z problemami mieszkaniowymi (uchodźcy, samotne matki, dzieci z domów dziecka, emeryci), prowadzi sklep charytatywny o nazwie Restore. W myśl idei obiegu zamkniętego przekazuje on meble i artykuły wyposażenia wnętrz z tzw. drugiej ręki.
Ekozgłoszenie
Aby zostać wpisanym na warszawską mapę odpowiedzialnych działań tworzoną pod szyldem innogy Polska, należy wejść na oficjalną stronę projektu i wypełnić prosty formularz. Wymagane jest podanie podstawowych danych identyfikacyjnych oraz napisanie krótkiego (400 znaków) opisu podjętej ekoinicjatywy. Formularz zostanie wysłany do organizatorów tylko po zaakceptowaniu regulaminu akcji.
Przy zgłaszaniu firmy, instytucji czy innej organizacji trzeba zadbać o to, by dane kontaktowe należały do osoby, która ma prawo reprezentować wskazany w formularz podmiot (formalnie lub w związku z wykonywanymi obowiązkami). Dla jednej lokalizacji można wysłać tylko jedno zgłoszenie. Natomiast opis nie musi skupiać się na jednej ekoinicjatywie, może zawierać wiele aktywności prowadzonych na tym polu.
Akcja "TworzyMY warszawską mapę eko firm i instytucji" skierowana jest do wszystkich podmiotów w Warszawie. Nie ma znaczenia ich wielkość czy rodzaj prowadzonej działalności. Jedynym kryterium weryfikacji i selekcji są różnorodne działania ukierunkowane na ochronę środowiska. Dodatkowe pytania można kierować pod adres kontakt@tworzymyekomape.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2021 roku.