Ile zarabia youtuber w Polsce? Sprawdziliśmy, od czego zależy wysokość ich zarobków
Redakcja INNPoland
11 marca 2022, 14:35·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 marca 2022, 14:35
Jeszcze kilka lat temu bycie youtuberem kojarzyło się bardziej z hobbystycznym spędzaniem wolnego czasu i graniem w gry. Teraz wiele osób traktuje to jako pełnoetatową pracę i czerpie z tego niemałe zyski. Ile zarabia youtuber w Polsce? Sprawdziliśmy.
Reklama.
Czym zajmuje się youtuber?
Mówi się, że praca jest tylko wtedy, jak poświęca się na coś 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. I tak zawód sprzątaczki, kadrowej, księgowego, górnika czy budowlańca pracą jest, ale już bycie takim youtuberem – nie za bardzo.
Przez długi czas nikt nie brał na poważnie osób, które nagrywają filmy z własnego życia, czy też jak grają w gry komputerowe i dzielą się tymi nagraniami z innymi w serwisie YouTube. Mówiono, że to nie jest praca i wątpili, że z tego mogą być jakiekolwiek pieniądze.
Otóż wyobraźcie sobie ich minę, kiedy wyciekły do sieci zarobki niektórych youtuberów. Teraz wypłaty youtubowych twórców są tak ciekawym tematem, że co roku, amerykański "Forbes" przedstawia ich ranking. Co ciekawe wśród nich w 2021 znalazła się 7-letnia dziewczynka. W przeliczeniu na złotówki mała Nastya zasiliła swoją skarbonkę aż o 100 milionów! Ale o samych zarobkach opowiemy później.
Czym więc zajmuje się youtuber? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to, co widzimy na YouTube to produkt finalny wycięty i zmontowany pieczołowicie z zapewne dziesięciokrotnie dłuższego materiału. Tak jest – początkujący youtuber nie tylko tworzy treść, popularnie nazywaną contentem, ale także musi ją nagrać, zmontować video, dopasować dźwięk i wstawić na YouTube.
Często wychodzi, że dwie godziny grania w grę to potem kolejne 8 godzin montażu i kolejne godziny spędzone na ładowaniu filmiku. Prosty rachunek pokazuje, że często to więcej niż zwykły etat.
Fakt, że youtuber nie jest przywiązany do jednego miejsca pracy, bo może nagrywać i montować wszędzie, gdzie ma zasięg internetu i elektryczność, ale także ma zobowiązania wobec swoich widzów, reklamodawców i jak każdy twórca – jak nie tworzy – nie zarabia. Dlatego nie można też powiedzieć, że ma lekką pracę.
Owszem, nie jest to może górnicza szychta, ale nadal to praca i to przed komputerem, która też obciąża organizm. Później, kiedy youtuber ma stały dochód z obejrzeń jego filmów i od reklamodawców, może sobie pozwolić na zatrudnienie montażysty, który "czarną robotę" będzie robił za nich. Ale do tego czasu musi robić wszystko sam.
Jak podaje portal Poradnikpracownika.pl w przypadku twórczości na YouTube bardzo ważna jest definicja CPV, czyli tzw. koszt obejrzenia. Jest to sposób określania stawek dla kampanii wideo, w których płaci się za obejrzenie. Obejrzenie jest rejestrowane, gdy widz obejrzy 30 sekund reklamy wideo (lub całą, jeśli jest krótsza niż 30 sekund) lub wejdzie z nią w interakcję – zależnie od tego, co nastąpi wcześniej.
Im więcej fanów tym więcej odtworzeń, tym więcej pieniędzy z CPV. Dlatego każdemu z twórców zależy, żeby przyciągnąć jak największą rzeszę widzów. Niektórzy robią to wykonując różne szokujące, czasami nielegalne rzeczy przed kamerą. O takich osobach mówi się, że to patoyoutuberzy, których serwis bezlitośnie tępi.
Ale na szczęście większość z internetowych twórców stara się zdobywać widzów coraz ciekawszym contentem. Część robi to tak dobrze, że powoduje to, że sami po jakimś czasie stają się rozpoznawalni i sławni. Niektórzy zostają wyznacznikami stylu życia, ubierania się, czy zachowania, takimi współczesnymi wzorcami do naśladowania.
Nic więc dziwnego, że przy wielu youtuberach dość szybko pojawiają się reklamodawcy, którzy chcą, żeby ci promowali ich markę i produkty. Część youtuberów sama zakłada własne marki kosmetyków czy z odzieżą, które sprzedaje swoim fanom.
Dlatego jeśli chcemy sprawdzić ile zarabia youtuber i jak to robi, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim wspomniane CPV, czyli jak wyświetlenia ich filmów przekładają się na zarobki z reklam.
Ile zarabia się na yt za 1000000 wyświetleń?
Przyjmuje się, że 1 000 000 odsłon to w przeliczeniu na złotówki około 500 złotych. Ci popularniejsi potrafią wypracować taki rezultat w tydzień, ale inni w miesiąc lub nawet rok. Ponadto trochę inne stawki są za reklamy kosmetyków, inne za gry, a jeszcze inne za produkty dla dzieci. Dlatego wszystko zależy od rodzaju i jakości tworzonych treści.
Do tego dochodzą, jak już wspomnieliśmy – zarobki z tytułu współpracy z reklamodawcami. Te kontrakty także są owiane tajemnicą biznesową i nie wszyscy chwalą się, ile zarabiają na takich umowach. Aktualnie wspomina się o tym, że średniej wielkości kanał na YT za kampanię może zarobić nawet 20 tysięcy złotych.
Ponadto niektórzy youtuberzy mają konta w systemach patronackich, na które ich fani wpłacają pieniądze, żeby ci mogli kontynuować swoją twórczość, ulepszać content, kupować lepszy sprzęt do nagrywania lepszych filmów itd. Tutaj też trudno policzyć, ile można zarobić.
Do tego dochodzą jeszcze dochody z prowadzenia własnych marek np. ubraniowych, tantiemy za występy w programach w telewizji, występy na eventach np. konwentach gier. Nie można więc powiedzieć, ile konkretnie zarabia youtuber w Polsce, bo nie ma sztywnych widełek zarobkowych.
Jedno jest pewne: by móc zarabiać na YouTube trzeba uzyskać co najmniej 4000 godzin oglądania na kanale w ostatnich 12 miesiącach działalności i posiadać ponad 1000 subskrybentów.
współpracę z najbardziej znanymi na całym świecie markami.
Ile zarabia się na yt?
Wracając jeszcze do listy najlepiej zarabiających youtuberów wg. Forbesa to na pierwszym miejscu w ubiegłym roku znalazł się MrBeast z 54 milionami dolarów. Na drugim uplasował się Jake Paul i jego 45 milionów. Podium zamyka Markiplier, który na YouTube zarobił 34 miliony dolarów.
No i jest nasza wspomniana 7-latka Nastya, która zgarnęła 28 milionów dolarów w zeszłym roku za tworzenie filmów m.in. o swoich rodzinnych wakacjach, najlepszych przyjaciołach, a także lekcjach odpowiedzialności.
Zajęła siódme miejsce na liście najbogatszych YouTuberów Forbesa w 2020 roku, z zarobkami 18,5 mln dolarów. Warto wspomnieć, że w 2020 roku Nastya sprzedała prawa do swoich starych filmów na YouTube firmie Spotter, zachowując jednocześnie prawa do nowych treści.
Oprócz pieniędzy ze Spottera, Nastya sukcesywnie pracuje na swoją fortunę poprzez umowy z licznymi markami na chociażby linie towarów czy kolekcję NFT. Według Celebrity Net Worth, aktualni jej wartość netto szacuje się na 20 milionów dolarów.