Dowód osobisty - jak długo trzeba na niego czekać? Wniosek wypełnisz raz-dwa
Redakcja INNPoland
15 marca 2022, 14:57·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 marca 2022, 14:57
Dowód osobisty zawsze wypada mieć pod ręką. To dzięki niemu możemy w pilnych sprawach potwierdzić naszą tożsamość. Jak wypełnia się wniosek i czy to cokolwiek kosztuje? Redakcja INNPoland zebrała najważniejsze informacje, które powinniśmy wiedzieć o tym dokumencie.
Reklama.
Dowód osobisty 2022. Jak wypełnić wniosek o jego wydanie? Okazuje się, że rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o wydanie dokumentu tożsamości dla dziecka.
Ile czasu trzeba czekać na wydanie dowodu osobistego? Podpowiadamy, co robić.
W przypadku zgubionego dokumentu tożsamości warto skorzystać z opcji tymczasowego zawieszenia dowodu.
Dowód osobisty jest dokumentem, który potwierdza tożsamość posiadacza i jego polskie obywatelstwo. Dzięki niemu możemy także podróżować za granicę (np. kraje strefy Schengen) bez obowiązku posiadania przy sobie paszportu. Oczywiście przed wyjazdem warto zapoznać się z informacjami, czy w odwiedzanym przez nas państwie dowód osobisty jest honorowany jako zastępstwo dla paszportu.
Ten dokument tożsamości ma formę plakietki, a od 4 marca 2019 roku jest wydawany jako e-dowód posiadający warstwę elektroniczną (wbudowany chip). Dzięki tej innowacji obywatel, który chce potwierdzić swoje dane, może łączyć się ze swoim profilem zaufanym. Po 7 listopada 2021 roku dokumenty te zawierają odciski palców, a także odwzorowany podpis właściciela. E-dowód pozwala także na logowanie się do portali administracji publicznej i elektroniczne podpisywanie dokumentów własnym, unikalnym podpisem.
Posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkowe dla każdego obywatela Polski, który skończył 18 lat. Dopuszczalne jest m.in. składanie wniosków o dowód osobisty przez osoby, które osiągną pełnoletność "za mniej niż 30 dni". Młodsi również mogą mieć go w swoim posiadaniu (o czym opowiemy dalej).
W dowodzie osobistym zawarte są następujące informacje: imię i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, płeć, podpis, numer PESEL, obywatelstwo i zdjęcie. W dokumentach tożsamości wydanych po 28 lutego 2015 roku znajdziesz natomiast detale dotyczące chociażby wyglądu (wzrost, kolor oczu) czy wzór podpisu posiadacza.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego
Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego składa się, gdy osiągniemy pełnoletność, certyfikaty są już nieważne i kiedy dane osobowe uległy zmianie, podobnie jak nasz wygląd. Warto zaznaczyć, że prośba o wydanie dokumentu powinna zostać złożona co najmniej 30 dni przed upływem ważności dotychczasowego dowodu tożsamości.
W przypadku podejrzenia, że ktoś wykradł nasze dane i wykorzystał je w niedozwolony sposób, również wypada udać się z wnioskiem do urzędu. Dowodu osobistego nie trzeba wymieniać w sytuacjach, gdy zmienimy miejsce zameldowania.
Wnioskując o wydanie nowego dokumentu musimy zaopatrzyć się w następujące rzeczy:
wniosek o wydanie dowodu osobistego
kolorowe zdjęcie (w urzędzie składamy format 35 mm x 45 mm, za pośrednictwem internetu w rozdzielczości 492 x 633 pikseli, wielkości pliku do 2,5 MB i przy zachowaniu proporcji urzędowych wytycznych)
dotychczasowy dowód lub paszport
Po sporządzeniu pliku potrzebnych dokumentów wniosek zanosimy do urzędu dowolnego urzędu. Nie ma znaczenia, czy jest to instytucja odpowiadająca naszemu miejscu zamieszkania. Prośba o wydanie dowodu osobistego jest usługą bezpłatną.
Jak długo czeka się na dowód osobisty?Według standardowych procedur czas oczekiwania na wydanie dokumentu tożsamości wynosi do 30 dni. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że okres ten może się wydłużyć. W takim wypadku o wszelkich zmianach wnioskodawca powinien zostać poinformowany zawczasu przez urzędnika.
Gdzie można sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy?Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło na stronie www.obywatel.pl usługę, dzięki której nie będziemy musieli wychodzić z zapytaniem do urzędu. Na portalu wystarczy wejść w zakładkę "Dowody osobiste" i wpisać tam numer, który otrzymaliśmy w urzędzie w ramach potwierdzenia złożenia wniosku.
Dowód osobisty dla dziecka
Co ciekawe, dowód osobisty mogą otrzymać także osoby w wieku zaledwie 15 lat. Dotyczy to młodzieży, która pracuje na podstawie umowy o pracę lub nie mieszka wspólni z osobami mającymi nad nią władzę rodzicielską. Dokument tożsamości jest też przydatny dla dzieci, które podróżują.
Od prawie 7 lat wniosek o dowód osobisty dla dziecka mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni lub kuratorzy. Wystarczy podpis jednej osoby. „Dzieci lub podopieczni powyżej 5. roku życia muszą być obecni w urzędzie podczas składania wniosku” – czytamy na stronie obywatel.gov.pl.
Usługa jest bezpłatna, ale wymaga przygotowania wniosku o wydanie dokumentu, zdjęcia dziecka, dowodu osobistego lub paszportu osoby wnioskującej i (jeśli tak jest) dotychczasowego dowodu osoby niepełnoletniej. Na decyzję i odbiór dowodu czeka się 30 dni roboczych.
Zgubiony dowód osobisty - co robić?
Jeżeli zgubimy dowód osobisty, albo został on skradziony, wtedy warto wypełnić formularz zgłoszenia zawieszenia certyfikatów w dowodzie osobistym (można zrobić to zarówno w urzędzie, jak i przez internet).
Po zgłoszeniu zawieszenia dokument przez 14 dni kalendarzowych ma zawieszoną ważność. Jeśli znajdziemy dowód, ale nie cofniemy zawieszenia w ciągu 2 tygodni, zostanie on unieważniony.