Ile zarabia tatuażysta w Polsce? Wielu może być zaskoczonych, kiedy pozna odpowiedź
Redakcja INNPoland
11 marca 2022, 14:40·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 marca 2022, 14:40
Tatuażysta to artysta, który na ludzkiej skórze tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Ile zarabia za nie? To zależy od tego, jakie ma umiejętności i gdzie pracuje. Przyjrzeliśmy się zarobkom w salonach tatuażu.
Reklama.
Tatuator czy tatuażysta?
Zanim rozpoczniemy nasze rozważania na temat zarabiania na robieniu tatuaży, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak prawidłowo nazwać osobę, która je wykonuje?
Artystę tatuującego ludzkie ciała można nazwać tatuatorem albo tatuażystą. Jedna i druga forma wyrazowa jest poprawna i zgodna z normą słowotwórczą polszczyzny. Po prostu każda z nich utworzona została od innej części mowy. Tatuator jest nazwą powstałą od czasownika tatuować. Z kolei określenie tatuażysta wzięło się od rzeczownika tatuaż.
Czym zajmuje się tatuażysta?
Niektórzy uważają, że praca tatuażysty to głównie artyzm, który jest bardzo łatwym zajęciem. To błędne myślenie, bo tatuażysta ma naprawdę sporo do zrobienia jeśli jest profesjonalny i pracuje w renomowanym salonie tatuażu.
Każdy tatuator, który chce coś osiągnąć w swoim zawodzie, musi pamiętać, że pracuje na swoją markę. To też przekłada się na jego zarobki, bo im lepszą ma renomę, tym ma więcej klientów i więcej może zażyczyć sobie za wykonane dzieło.
Ale najpierw warto wspomnieć, że już samo przygotowanie do zrobienia tatuażu jest bardzo pracochłonne i wymaga wiele pracy. Cały proces rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z klientem. Musi dowiedzieć się, czy nie ma uczulenia na niektóre składniki farb, czy nie ma żadnych chorób, które mogą być niebezpieczne dla niego i dla tatuatora oraz musi ustalić dokładną wizję tatuażu i doprowadzić ją do finalnej wersji projektu.
Zanim jednak tatuażysta postawi pierwszą "kropkę" na ciele najpierw musi dobrze zabezpieczyć i przygotować tatuowane miejsce i nałożyć na nie konkretne kosmetyki.
Jakimi cechami powinien charakteryzować się tatuażysta?
Zacznijmy może od podstawowej umiejętności, czyli od zdolności artystycznych. Bez umiejętności rysowania i ogólnie tworzenia artystycznych dzieł nie ma co zaczynać pracy w tym zawodzie. Tatuażysta to w dużej mierze pasjonat i artysta, a nie rzemieślnik. Musi go więc przepełniać wola tworzenia i pasja.
Po drugie w pracy tatuażysty nieodzowna jest cierpliwość, umiejętność pracy pod presją zwłaszcza cierpiących od igły klientów, oraz niezwykła precyzja.
Trzecią, bardzo istotną umiejętnością jest nawiązywanie dobrego kontaktu z klientem. W takich miejscach jak salon fryzjerski, barber, kosmetyczka czy właśnie salon tatuażu nawiązywanie dobrych relacji i umiejętność podtrzymywania small talku z klientem jest nieodzowne.
Pomyślcie sobie – zrobienie niektórych tatuaży to naprawdę długie godziny. Wyobrażacie sobie, żeby siedzieć i nic nie mówić przez cały ten czas. Można by było zwariować!
Ile zarabia tatuażysta w Polsce?
Należy zaznaczyć, że większość salonów jest jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi. Tatuator jest recepcjonistą, księgowym, kadrowym oraz wykonawcą tatuaży.
Jak podaje Magazynprzedsiebiorcy.pl niekiedy bardziej znani artyści mogą sobie pozwolić na zatrudnienie asystenta, który pomaga im w pracy. Widać więc, że koszta prowadzenia działalności mocno wpływają na zarobki w tym zawodzie.
To jakie zarobki ma tatuażysta, zależy w głównej mierze od kilku czynników. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, chodzi o koszta, jakie musi ponieść, żeby prowadzić swoją działalność.
Już nawet sam zakup wysokiej jakości sprzętu to wydatek około 2000 złotych. Każdego miesiąca konieczne jest również dokupienie wszelkiego rodzaju specyfików od farb po kosmetyki, co daje nam w przybliżeniu kolejne 500 do 1000 zł.
Jeśli salonu nie masz we własnym pokoju w bloku, to należy doliczyć jeszcze koszty wynajmu lokalu, media, co znowu przekłada się na kolejne 2000 zł jak nie więcej. A wraz ze wzrostem renomy miejsca pracy będzie więcej, ale koszty nie będą niestety mniejsze. Te związane z eksploatacją będą rosły.
Ile zarabia początkujący tatuażysta?
Ci, którzy mają predyspozycje i chcą spróbować swoich szans w tym fachu, zazwyczaj zatrudniają się w większych salonach na umowach o pracę. To zawsze pewniejszy start niż zaczynać od razu od własnej działalności gospodarczej. Ile da się zarobić jako etatowiec-tatuator?
Niektóre źródła mówią nawet o 3 tysiącach złotych brutto na start. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jak dużym mieście znajduje się to salon i w jakim województwie. O wiele więcej zarobi tatuator na Mazowszu w Warszawie niż na Podlasiu w Białymstoku.
Drugim czynnikiem jest doświadczenie. Im jest większe, tym wyższe są zarobki. Doświadczony tatuator na etacie może zarobić miesięcznie nawet 9 tysięcy złotych brutto.
Tatuażysta z własną działalnością
Oczywiście ścieżka etatowca nie jest jedyną, którą można obrać w zawodzie tatuażysty. Zawsze można zarejestrować własną działalność gospodarczą i zostać freelancerem zatrudnianym przez różne salony jako podwykonawca. Plusem w takim rozwiązaniu jest właśnie to, że pracuje się, ile się chce i można wykonywać zlecenia w różnych miejscach.
Jest to idealna propozycja dla profesjonalistów, których portfolio jest na najwyższym poziomie. Ile zarabia się przy takiej ścieżce kariery? Wszystko zależne jest od ilości i wielkości zleceń, doświadczenia oraz miejsca pracy. Szacunkowo ci, którzy znają się na tym fachu, mogą zarobić miesięcznie nawet 10 tysięcy złotych.
Studia tatuażu
Ci, którzy naprawdę chcą wypłynąć na głęboką wodę, mogą założyć swoje studio tatuażu. Ta opcja polecana jest dla tych, którzy pracują już trochę w tym zawodzie, mają doświadczenie, sprzęt i swoich klientów, bo w tym przypadku trzeba mieć co miesiąc większe przychody, żeby opłacić rachunki i czynsze.
Cenieni tatuażyści są jednak w stanie zarobić w ten sposób nawet 15 000 złotych już po opłaceniu wszystkich opłat.