Królem list najbogatszych ludzi na świecie od dawna jest szef Tesli Elon Musk. Jak się okazuje, legendarny inwestor Warren Buffett dawno zostawiłby Muska w tyle, gdyby nie jego działalność charytatywna. Buffett oddał ok .50 proc. swojego majątku w celach dobroczynnych.
Warren Buffett, znany na całym świecie prezes funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway wyprzedziłby szefa Tesli i SpaceX Elona Muska, gdyby… skupiał się tylko na sobie – pisze Business Insider.
Bloomberg Billionaires Index w stanie na 1 lutego określa majątek Buffetta na około 113 mld dol. Prezes Tesli Elon Musk jest zaś bogatszy o 129 mld dolarów.
Gdyby Warren Buffett przez ostatnie 16 lat nie rozdał charytatywnie akcji o łączniej wartości 111 mld dolarów, to te same udziały pozwoliłyby mu przy obecnej wycenie giełdowej na przeskoczenie Muska na liście najbogatszych.
Jak wskazuje BI, w 2006 r. Buffet posiadał 475 tys. akcji typu A holdingu Berkshire Hathaway. Pisemnie zobowiązał się wtedy do przekazania zawrotnych 99 procent swojego majątku na cele dobroczynne.
Od tego czasu sukcesywnie pozbywa się swoich udziałów – jest w ok. połowie drogi. Posiada obecnie ok. 239 tys. akcji, wycenianych dziś na 112 mld dolarów. Jak dodaje Forbes, Musk przekazał ok. 1 proc. swojego majątku na cele dobroczynne.
Co więcej – Buffett w ostatnim czasie zyskał, a Musk stracił. Tylko od początku 2022 r. legendarny inwestor wzbogacił się o 4 mld dol. Miało to związek z obawami o inflację i stopy procentowe, co wywindowało wartość Berkshire Hathaway o 3 proc.
Na samym początku stycznia Elon Musk stracił zaś ok. 28,6 mld dol. Miało to związek głównie z masową wyprzedażą akcji Tesli, w wyniku której wycena spółki spadła o blisko jedną trzecią.
Najbogatsi zarobili na pandemii
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, pandemia pogrążyła w ubóstwie miliony ludzi na całym świecie. Są jednak i tacy, którzy na kryzysowej sytuacji zarobili i to całkiem sporo.
Dane dotyczące zarobków najbogatszych ludzi na świecie przestawiło Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie.
Zgodnie z najnowszym raportem, całkowite bogactwo miliarderów podskoczyło z 8,6 biliona dolarów w marcu 2020 r. do 13,8 biliona dolarów w listopadzie 2021 r. W około półtora roku zarobili więcej niż wynosił łączny wzrost ich bogactwa przez ostatnich 14 lat.
Dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie – w tym Elon Musk, Jeff Bezos i Bill Gates, zwiększyło w czasie pandemii swoje bogactwo łącznie ponad dwukrotnie, zarabiając średnio 1,3 miliarda dolarów dziennie. W sumie to sześć razy więcej niż "majątek" 3,1 miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie.
Oxfam przekonuje, że rządy powinny opodatkować zyski osiągnięte przez superbogatych podczas pandemii i wykorzystać pieniądze na finansowanie systemów opieki zdrowotnej, płacenie za szczepionki, walkę z dyskryminacją i zaradzenie kryzysowi klimatycznemu.
– Nierówność na taką skalę i rosnąca tak szybko to nie kwestia przypadku, tylko wyboru – zwraca uwagę, cytowana przez CNN Gabriela Bucher, dyrektor wykonawczy Oxfam. –Nasze struktury gospodarcze nie tylko sprawiły, że wielu z nas jest bezbronnych w obliczu pandemii, ale także umożliwiają tym, którzy już są niezwykle bogaci i potężni, wykorzystanie kryzysu dla własnego zysku.