Unia Europejska planuje zamrozić majątki prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa – potwierdziły dziennikarzom trzy niezależne źródła. UE jeszcze w piątek planuje ogłoszenie drugiej fali sankcji na Rosję po wojskowym ataku na Ukrainę.
Majątki Władimira Putina i Siergieja Ławrowa mają być zamrożone w ramach kolejnych sankcji Unii Europejskiej na Rosję – nieoficjalnie dowiedział się dziennik "Financial Times".
Zamrożenie aktywów jest związane z czwartkowym atakiem Rosji na Ukrainę. Taką intencję UE potwierdziły trzy anonimowe źródła, zaznajomione z najbliższymi planami Wspólnoty. Dyplomaci mieli przedyskutować sprawę w nocy z czwartku na piątek. Znaczna większość z nich opowiedziała się za inicjatywą.
Jeszcze w piątek UE ma ogłosić drugą falę sankcji na czołowych polityków kraju agresora. Choć jednak uderzają one w ich pieniądze, to Putin i Ławrow nadal będą mogli swobodnie przemieszczać się po Europie. Ma to zostawić otwarte drzwi dla dyplomatycznych rozwiązań konfliktu dziejącego się w Ukrainie.
UE wprowadza sankcje wobec rosyjskich ministrów i dowódców
Jak pisaliśmy w INNPoland, Unia Europejska jeszcze w czwartek ogłosiła listę pierwszych sankcji wobec Rosji.
Systemowo – zakazano importu towarów z terenów Doniecka i Ługańska. Zabroniono inwestycji w niektóre sektory rosyjskiej gospodarki. Nie będzie można też świadczyć usług turystycznych. Kolejny zakaz dotyczy eksportu, m.in. wskazanych towarów czy technologii. Powyższe sankcje wydają się na razie bardzo zachowawcze.
Na dokładniej liście UE figuruje 555 osób i 52 podmioty. Są to m.in.:
minister obrony Siergiej Szojgu;
szef kancelarii prezydenta Anton Wajno;
wicepremierzy: Marat Chusnullin i Dmitrij Grigorienko;
minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow;
dowódcy wojskowi: Nikołaj Jewmienow, Igor Osipow , Oleg Saljukow, Siergiej Surowkin;
Margarita Simonjan, redaktor naczelna Russia Today.
Bruksela wskazuje na konkretne przewinienia tych osób. Siergiej Szojgu wskazał w wypowiedzi, że Krym to terytorium, które "jest i pozostanie rosyjskie". To z jego rozkazu wojskowi prowadzili ćwiczenia wojskowe na tym terytorium i zostały rozmieszone na granicy.
Anton Wajno miał być kluczowy w procesie decyzyjnym Kremla, zasiadała w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa. Wspólnie opracowywał i wpływał na decyzje prezydenta Władimira Putina dot. obrony i bezpieczeństwa narodowego Rosji.
Nikołaj Jewmienow jest głównodowodzącym marynarki wojennej Rosji. To on przewodzi akcjom morskim wymierzonym w Ukrainę. Igor Osipow to zaś głównodowodzący Floty Czarnomorskiej. Oleg Saljukow pełni rolę głównego dowódcy sił lądowych Rosji. Siergiej Surowkin zarządza siłami powietrznymi kraju.
Rada UE dodała też do listy Margaritę Simonjan. Redaktor naczelna Russia Today miała mieć kluczową rolę w szerzeniu prorosyjskiej propagandy. Promowała m.in. pozytywny stosunek do aneksji Krymu i separatystów w Donbasie.