Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Czy w Polsce zabraknie gotówki?
W odpowiedzi na panikę wywołaną wojną w Ukranie Narodowy Bank Polski przedstawił stanowisko dotyczące tego, czy w Polsce może zabraknąć gotówki.
Komunikat Specjalny Narodowego Banku Polskiego
– Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, występują pewne opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę. Są to jednak chwilowe niedogodności, a Narodowy Bank Polski posiada wystarczające zapasy gotówki – zapewniono.
O tym, że bank jest dobrze przygotowany na obecną sytuację, informowała również prezes PKO BP Iwona Duda. W wywiadzie dla Business Insider Polska zapewniła, że w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco.
– W niektórych lokalizacjach, tam gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo wypłata gotówki rzeczywiście może być utrudniona. Wyłącznym tego powodem są kwestie logistyczne – potrzebujemy czasu, aby dowieźć odpowiednią ilość gotówki do oddziałów oraz uzupełnić jej zasoby w bankomatach. To proces, który ze względu na dość restrykcyjne procedury, trudno przyśpieszyć – tłumaczyła.
Czy trzeba wybierać pieniądze?
– Pieniądze w banku są bezpieczne. Sytuacja na Ukrainie nie ma wpływu na funkcjonowanie sektora bankowego w Polsce – tłumaczył w 300gospodarka.pl wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. – Jest on bardzo stabilny, a środki złożone przez klientów na rachunkach w bankach są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, do wartości 100 tys. euro.
Jak przekonuje, sektor bankowy ma być również "doskonale przygotowany" do odpierania wszelkich prób potencjalnych ataków cybernetycznych. W związku z obecną sytuacją odbywają się również nadzwyczajne spotkania ekspertów bankowych w obszarze, także z udziałem Komisji Nadzoru Finansowego, o czym sam KNF informował publicznie – podkreślał.
Ekspert przekonuje, że nie ma powodów do niepokoju.
Tadeusz Białek
Jak wskazuje, podobne zachowania można było zaobserwować na początku pandemii w 2020 roku. I ostrzega. – Szczególnie zalecamy ostrożność w monitorowaniu różnych fałszywych informacji, które mogą się pojawiać także w związku z próbą wykorzystania tej sytuacji przez cyberprzestępców (...) to jest różnego rodzaju fałszywe informacje, że np. trzeba szybko wypłacić gotówkę, wejść na link z banku celem ochrony gotówki itd. Wszystkie takie informacje i podane w nich fałszywe linki do podrobionych stron banków lub podrobionych linków do płatności są fałszywe i mają na celu okradzenie klienta ze środków.
Banki działają w "systemie kryzysowym"
Jak pisaliśmy w INNPoland, od soboty banki działają w "systemie kryzysowym". Co to oznacza? Chodzi o to, że koncentrują się m.in. na fake newsach, cyberbezpieczeństwie i gotówce. Narodowy Bank Polski m.in. zalecił bankom, żeby realizowały wypłaty, jeśli to możliwe, głównie w banknotach 500-złotowych.
– Napaść Rosji na Ukrainę nie powinna być postrzegana jako zagrożenia dla stabilności polskiego sektora bankowego i prowadzić do panicznych reakcji – uspokaja analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google