Obserwuj INNPoland.pl w Wiadomościach Google
Mastercard i Visa zawieszają usługi w Rosji
Dwie czołowe firmy obsługujące płatności kartowe ogłosiły w weekend zawieszenie działania systemów Mastercard i Visa w Rosji. To kolejny krok po zamrożeniu kart wydawanych przez rosyjskie banki.
W oświadczeniu Mastercard firma wskazuje, że nowe sankcje są rozszerzeniem działań z 28 lutego. Wtedy firma wykluczyła wiele rosyjskich banków z sieci płatności Mastercard. Obecnie zablokowano także całe działanie sieci płatniczej na terytorium Federacji Rosyjskiej.
"Po tej decyzji karty wydane przez rosyjskie banki nie będą już wspierane w sieci Mastercard. Dodatkowo, karty wydane poza granicami Rosji nie będą działać w bankomatach i sklepach na terytorium kraju" – tłumaczy firma.
Mastercard funkcjonuje w Rosji od 25 lat i zatrudnia tam 200 osób. Bardzo podobny komunikat tego samego dnia opublikowała także Visa.
"W najbliższych dniach Visa podejmie działania u klientów i partnerów w Rosji, by ze stukiem natychmiastowym zawiesić wszystkie transakcje. Po zakończeniu akcji wszystkie transakcje opłacone kartą Visa wydaną na terytorium Rosji nie będą działać poza granicami kraju. Karty wydane przez instytucje poza Rosją nie będą działać na terytorium Federacji Rosyjskiej" – czytamy w oświadczeniu.
Różnica jest subtelna, ale można ją wychwycić. Z narracji wynika, że Rosjanin spokojnie zapłaci kartą Visa w Rosji, ale gdy wyjedzie – nie będzie mógł tego zrobić. Osoby przyjeżdżające do kraju także nie zapłacą Visą. W przypadku Mastercard wydaje się, że dla Rosjanina karta stała się bezużytecznym plastikiem.
"Jesteśmy zmuszeni do podjęcia działań po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę. Żałujemy, że to będzie miało wpływ na naszych współpracowników, klientów, sprzedawców i posiadaczy kart w Rosji. Ta wojna wymaga jednak, byśmy odpowiedzieli w zgodzie z naszymi wartościami" – wskazał Al Kelly, dyrektor Visa Inc.
Visa i Mastercard odcinają banki Rosji
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, pierwsze działania Visy i Mastercard w związku z rosyjską agresją odbiły się echem w świecie finansów.
Visa wskazała, że podejmuje "szybkie działania" w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi sankcjami. Również Mastercard przekazał, że "zablokował wielu instytucjom finansowym dostęp do sieci płatności” – pisze Reuters.
Obie firmy poinformowały również, że przekażą 2 miliony dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
"Będziemy nadal współpracować z organami regulacyjnymi w nadchodzących dniach, aby w pełni przestrzegać naszych zobowiązań” – przekazał Mastercard w osobnym oświadczeniu.
Po napaści na Ukrainę, na Rosję zostały założone sankcje gospodarcze – dotykające m.in. rynków finansowych. USA i Wielka Brytania odcięły rosyjskie banki od płatności w swoich walutach. Wraz z UE i innymi krajami zachodnimi zamroziły aktywa banku centralnego Rosji, odcięły także rosyjskie instytucje finansowe od możliwości pozyskiwania finansowania na zachodnich rynkach finansowych.