Bardziej odczuwalne kary za nieterminowe płacenie podatku, wydłużenie okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych oraz kary za samo szykowanie się do przestępstw. To tylko część rozwiązań, które znalazły się w nowym kodeksie karnym skarbowym. Projekt został właśnie rozesłany do konsultacji do organizacji biznesu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy, został wpisany do prac legislacyjnych rządu. Ma on zawierać "szereg kompleksowych rozwiązań systemowych, zmierzających do sprawniejszego przeciwdziałania i zwalczania przestępczości skarbowej, a w konsekwencji uszczelnienia systemu podatkowego i redukcji tzw. szarej strefy".
W celu walki z oszustwami podatkowymi, w projekcie znalazły się m. in. propozycje wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych. Założono również zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych skutkujących uszczupleniem należności podatkowych wielkiej wartości oraz wprowadzenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej w niektórych przypadkach przygotowania do popełnienia przestępstw skarbowych.
Projekt wylicza również nowe typy czynów zabronionych m.in. paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy, a także udostępnianie środków, nieruchomości lub pomieszczeń celem urządzania gier hazardowych, oraz zakłada spenalizowanie utrudniania czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.
Co więcej, Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zasadę, zgodnie z którą przestępstwa skarbowe i wykroczenia karalne także w razie popełnienia ich za granicą, jeżeli zostały ujawnione w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych tam przez polski organ celny.
Jedną z najważniejszych zmian jest jednak zniesienie czynnego żalu. Jak przypomina money.pl, polega on na tym, że nie karze się sprawcy, który po popełnieniu czynu przyzna się do niego i uiści podatek, którego wcześniej nie zapłacił. W myśl nowych przepisów, po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej czynny żal nie byłby możliwy.
Nowela zakłada również wprowadzenie możliwości zobowiązania przez sąd podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo do zwrotu nie tylko uzyskanych korzyści majątkowych, ale (w przypadku gdy np. korzyść ta została już skonsumowana) także równowartości osiągniętej przez niego dzięki temu korzyści majątkowej.
– Pewna część zmian zmierza do zaostrzenia kar. Przykładowo uporczywe niewpłacanie podatku, które dotąd stanowiło wykroczenie skarbowe, miałoby teraz być przestępstwem, jeżeli kwota niewpłaconego podatku przekracza pięćdziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Podwyższeniu z 15 do 20 lat ma ulec również maksymalny wymiar kary łącznej pozbawienia wolności. Tego rodzaju zmiany wpisują się w politykę penalną ustawodawcy obserwowaną w minionych latach, a polegającą na zwiększaniu zagrożenia karnego za przestępstwa i wykroczenia skarbowe - podsumowuje w prawo.pl dr Grzegorz Keler, adwokat w kancelarii SPCG.
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Pomimo faktu, że według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2017 r. luka podatkowa uległa zauważalnemu ograniczeniu (o 6,0 pkt proc.), to wciąż wynosiła ona ok. 25 mld zł, tj. ok. 14 proc. potencjalnych wpływów (...) Wielkość szarej strefy i działalności nielegalnej wymaga podjęcia interwencji i poprawy w nadchodzących latach, w szczególności w zakresie ściągalności podatku VAT.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw