INNPoland_avatar

UOKiK obawia się o ceny telewizorów. "Zmiana może rodzić pokusę"

Konrad Bagiński

13 marca 2022, 11:33 · 3 minuty czytania
UOKiK apeluje do sprzedawców elektroniki o niepodnoszenie cen w związku ze zmianą systemu nadawania telewizji. "Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty" - mówi prezes Urzędu i prosi o zwrócenie uwagi na firmy, które chcą się przy okazji nieco dorobić.


UOKiK obawia się o ceny telewizorów. "Zmiana może rodzić pokusę"

Konrad Bagiński
13 marca 2022, 11:33 • 1 minuta czytania
UOKiK apeluje do sprzedawców elektroniki o niepodnoszenie cen w związku ze zmianą systemu nadawania telewizji. "Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty" - mówi prezes Urzędu i prosi o zwrócenie uwagi na firmy, które chcą się przy okazji nieco dorobić.
Nie wykorzystujcie sytuacji do podnoszenia cen - apeluje urząd Leonid Danilov / Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do właścicieli największych sklepów z elektroniką i platform sprzedaży internetowej o niewykorzystywanie sytuacji do podnoszenia cen tego sprzętu.


- Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Dzięki temu konsumenci otrzymają więcej kanałów w lepszej jakości. Jednak nie każdy telewizor jest obecnie dostosowany do odbioru nowego standardu telewizji. Ten problem dotyczy 2,27 mln gospodarstw domowych. W 56 proc. z nich mieszka jedna osoba. Ponad 40 proc. takich konsumentów ma ponad 70 lat, a 81 proc. jest powyżej 50 roku życia.

Apel wysłany został do następujących przedsiębiorców: Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.

UOKiK przypomina, że dzięki rządowemu programowi osoby, których sytuacja materialna nie będzie pozwalała na zakup sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, otrzymają dofinansowanie do zakupu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/175526,jak-otrzymac-dofinansowanie-na-zakup-dekodera

Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:

  • odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
  • odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
  • odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

UOKiK radzi też, żeby konsumencie, którym zależy na wysokiej rozdzielczości 4K, zapytali, czy sprzęt spełniać również wymogi:

  • odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
  • odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Jak otrzymać dofinansowanie na zakup dekodera?

Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zakłada on wprowadzenie świadczenia w wysokości 100 zł, które pozwoli na dofinansowanie zakupu dekodera.

– Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa – na poziomie 1 242 mln – 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych – mówił minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Wraz z wnioskiem trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania osoba ta nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.

Wniosek będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej. Po jego złożeniu osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku. Taki kod będzie można zrealizować w sklepach (internetowych, stacjonarnych), które zgłosiły się do udziału w programie.