Siedziba Moskiewskiej Giełdy Papierów Wartościowych
Siedziba Moskiewskiej Giełdy Papierów Wartościowych Wikipedia
Reklama.

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

"Bank Rosji podjął decyzję o wznowieniu obrotu obligacjami federalnymi 21 marca 2022 r. na moskiewskiej giełdzie w sekcji giełdowej. Licytacja odbędzie się od 10:00 do 11:00 czasu moskiewskiego w trybie aukcji dyskretnej, a następnie od 13:00 do 17:00 czasu moskiewskiego w trybie zwykłym. Krótka sprzedaż takich instrumentów będzie zabroniona" – podał w komunikacie Bank Rosji.

Dodano, iż w kwestii wznowienia normalnej pracy nic się nie zmieniło - czyli giełda jest zamknięta na cztery spusty. Analitycy rynku przypuszczają, że notowania nie zostaną wznowione do końca wojny z Ukrainą albo przynajmniej do momentu, gdy będzie znany wynik tego konfliktu.

Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych prowadzi dwa główne indeksy: RTS (50 największych spółek) oraz MOEX (to samo, ale denominowane do rubla). Oba indeksy pierwszego dnia wojny spadły odpowiednio o 39 proc. i 33 proc. Następnego dnia poszły w górę o 26 proc. i 20 proc. a dnia trzeciego notowania zostały zawieszone. Bank Rosji podaje co jakiś czas nowe terminy podjęcia decyzji co do wznawiania notowań, ale nie zmieniają one wiele. Giełda jest zamknięta.

Niedługo po rozpoczęciu inwazji wojsk Putina na Ukrainę, moskiewska giełda została wyrzucona z Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). Stało się to na wniosek Polski, a dokładnie prezesa warszawskiej giełdy Marka Dietla.

Wyrzucenie moskiewskiej giełdy z Federacji oznacza to drastyczny upadek prestiżu moskiewskiej giełdy, odbiera jej prawo do wpływania na światowe giełdowe regulacje oraz odstrasza inwestorów - pisze RMF FM.

Dziennikarze stacji tłumaczą, że Europejska Federacja Giełd Wartościowych zajmuje się między innymi analizowaniem i ocenianiem uczciwości, transparentności i bezpieczeństwa giełd. Rosja zostanie więc pozbawiona takich ocen, a to oznacza, iż inwestorzy stracą pewne źródło informacji na temat wiarygodności moskiewskiej giełdy.

Obecnie wznowiono jedynie handel tzw. OFZ-ami, czyli obligacjami federalnymi.

"Aby zapewnić zrównoważoną płynność na rynku papierów wartościowych i zapobiec nadmiernej zmienności, Bank Rosji będzie kupował OFZ w ilościach niezbędnych do ograniczenia zagrożeń dla stabilności finansowej. Zakupy będą dokonywane w czasie potrzebnym do zakończenia dostosowywania cen instrumentów finansowych do nowych warunków” – poinformował w komunikacie Bank Rosji.

Oznaka odwilży?

W ostatnim dniach surowce, które ostro zareagowały na konflikt Rosji z Ukrainą, m.in. ropa, czy zboże, zaczęły obniżać swoje ceny. Maleje też cena złota. PFR wskazuje, że spadki od 3 do nawet 11 procent zwiastują umiarkowaną nadzieję rynku na szybki koniec wojny. Optymizm może być jednak przedwczesny - ostrzegają inni eksperci.

Spada cena ropy, zboża, złota

Na spadki cen surowców i podwyżki na giełdzie zwrócił uwagę Paweł Borys, ekonomista i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W środę wieczorem wskazał m.in. na 11 proc. obniżki cen ropy, 3 proc. spadek kosztu złota i niże o 6 proc. niższe ceny zboża. Z drugiej strony giełda prezentowała 2-5 proc. wzrostów, taniał też dolar, a złoty się umacniał.