logo
Piotr Muller. Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Reklama.

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Zmiany w Polskim Ładzie

O "pakiecie naprawczym" Polskiego Ładu mówił rzecznik rządu Piotr Muller w programie Gość Radia Zet. Jak wyjaśnił, potrzebne jest obniżenie podatków, potencjalne przedłużenie tarczy antyinflacyjnej i inne rozwiązania fiskalne, które mogłyby zdławić inflację.

Przypomnijmy, zgodnie z najświeższym komunikatem Rady Polityki Pieniężnej, w 2022 r. inflacja pozostanie istotnie podwyższona, do czego – oprócz czynników dotychczas podwyższających dynamikę cen – przyczynią się ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zgodnie z marcową projekcją NBP - przygotowaną na podstawie danych dostępnych do 7 marca 2022 r. - roczna inflacja w 2022 r. znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale aż 9,3-12,2 proc. Średnioroczna inflacja w 2022 r. ma natomiast wynieść 10,8 proc.

Marcowa projekcja zakłada prawie dwa razy wyższą dynamikę wzrostu cen, niż wynikałoby to z projekcji przedstawionej przez RPP w listopadzie 2021 roku (5,1-6,5 proc.).

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki powiedział na antenie TVP info, że Polskę, jak i Europę, czeka gospodarczo "trudny czas".

Zagrożeniemjest kilkunastoprocentowa inflacja, stagnacja wzrostu gospodarczego. Skala kryzysu zależy od tego, jak długo potrwa wojna.

Mateusz Morawiecki

Szef rządu po raz pierwszy wskazał tak pesymistyczną perspektywę, używając określenia "gospodarcza zawierucha".

Polski Ład a przedsiębiorcy

Jak pisaliśmy w INNPoland, Polski Ład jest jednym z trzech "jeźdźców apokalipsy", którzy uderzyli w polskich przedsiębiorców. Wcześniej na działalnościach gospodarczych odbiła się pandemia, teraz wojna w Ukrainie.

Według najnowszej edycji "Badania Polskiej Przedsiębiorczości" wartość Indeksu inFakt w 2021 roku wyniosła -20,8 pkt. To wynik niemal dwukrotnie niższy niż w roku 2020, kiedy wskaźnik wyniósł -10,6 pkt.

Indeks inFakt jest wskaźnikiem, który przedstawia kondycję polskiego biznesu. Został opracowany na podstawie odpowiedzi respondentów, przedstawicieli mikro i małych firm. Badanie przeprowadzono w styczniu i lutym – już po wejściu w życie Polskiego Ładu, ale przed atakiem wojsk Putina na Ukrainę.

Przedsiębiorców poproszono m.in. o skomentowanie poziomu swojej satysfakcji z prowadzonego biznesu, łatwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz bieżącej i prognozowanej sytuacji finansowej. Indeks ma granice od -100 do +100 punktów.

W ocenie respondentów w porównaniu do poprzedniego roku pogorszyły się warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Pesymistycznie oceniane są też szanse na poprawę finansów w bieżącym roku.

Czytaj także: