Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
"Z początkiem kwietnia dotychczasowa nazwa Musztardy Kieleckiej rosyjskiej ulegnie zmianie. Przychylając się do sugestii konsumentów, podjęto decyzję, aby od tego momentu nosiła ona określenie "ostra". Jej licznych sympatyków pragniemy przy tym zapewnić, że sam produkt pozostanie niezmieniony" – napisali na Facebooku przedstawiciele WSP "Społem"
Sprawa jest odrobinę komiczna, ale spółka podkreśla, że zmiana została dokonana po prośbach konsumentów. W komentarzach wpisu nie brakuje jednak odrobiny wesołości.
"Muszę przestać robić tort Pavlova i Strogonowa... A ja lubię ruskie pierogi, i co? Wku*wia mnie Kaczyński, ale w parku nie wybijam wszystkich kaczek. Ludzie, ogarnijcie się! To popadanie w przesadę i paranoję. To może w ogóle Rosję usuniemy z map i atlasów? A ja się ubawiłam i bardzo mi się podoba. Ja bym zmienił nazwę na kozacką" – piszą internauci.
Ogólnie – produkt jest jakby nie patrzeć polski, bo wyprodukowany w Polsce. Warto wiedzieć, że musztarda rosyjska to jedynie nazwa zwyczajowa bardzo ostrej musztardy. Wytwarza się ją z dodatkiem czarnej gorczycy, czyli bardziej pikantnej odmiany.
Wyprzedzając dalsze pytania – musztarda kremska nie jest związana z Krymem. Przymiotnik pochodzi od miasteczka Krems an der Donau w Austrii. Składnikiem oryginalnej receptury sosu jest zaś znany ocet winny Kremstal. Obecnie tą nazwą określa się też po prostu łagodniejszy typ musztardy, o lekko słodkim smaku.
Bardziej adekwatny mógłby być zaś bojkot musztardy sarepskiej. Powód? Gorczycę odmiany sarepskiej szeroko uprawia się na terytorium Rosji.
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, dość łatwo jest sprawdzić, czy dany produkt pochodzi z Rosji. wystarczy rzut oka na kod kreskowy.
Pierwsze trzy cyfry kodu wskazują na kraj pochodzenia produktu. W przypadku Federacji Rosyjskiej będzie to zakres 460-469. Pamiętajmy jednak, że własnością rosyjskiego kapitału jest całkiem sporo przedsiębiorstw, które produkuje swoje towary poza granicami swojego państwa.
Do niedawna do tego grona należała firma CEDC International, produkująca alkohole kojarzące się bardzo polsko (np. Soplica, Żubrówka, Husaria, Absolwent). W piątek sfinalizowana została przez polską firmę Maspex umowa przejęcia od dotychczasowego rosyjskiego właściciela firmy CEDC.