Restrukturyzacja czy ogłoszenie upadłości? Oto, co radzi firma z dużym doświadczeniem na rynku
Artykuł PR-owy FAP
01 kwietnia 2022, 14:47·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 01 kwietnia 2022, 14:47
Wiele biznesów zmaga się w ostatnim czasie z kryzysem, spowodowanym w dużej mierze przez pandemię oraz rosnącą inflację. Przedsiębiorcy próbują ratować swoje firmy, wprowadzając różnego rodzaju zmiany, np. przeprowadzając cięcia budżetowe lub obniżając wynagrodzenia.
Reklama.
Reklama.
Sytuacji nie polepsza również obowiązujący od stycznia 2022 roku Nowy Ład oraz jego zmiana w połowie roku, który wprowadza istotne zmiany w stawkach składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Problemy się mnożą, a wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że jedynym wyjściem z sytuacji jest ogłoszenie upadłości i likwidacja firmy. Jednak to nie prawda, a firmę można przed tym uchronić, przeprowadzając postępowanie restrukturyzacyjne.
Dane o upadłości i restrukturyzacji firm
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie BIG InfoMonitor, w Polsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, 1243 przedsiębiorstwa ogłosiły upadłość lub poddały się restrukturyzacji. To wzrost aż o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Obecnie ponad jedna trzecia polskich przedsiębiorców obawia się bankructwa. Na szczęście w wielu przypadkach przed upadłością może uchronić restrukturyzacja firmy.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja to wdrożenie procedur prowadzących do poprawy efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Działania te są ściśle powiązane z określeniem przyczyn powstałego kryzysu, ich eliminacją oraz poprawą relacji z wierzycielami.
Restrukturyzacja może dotyczyć redukcji zatrudnienia, zmiany sposobu zarządzania firmą lub pozyskania zewnętrznego dofinansowania. Niezależnie od podjętych działań, jej nadrzędnym celem jest uniknięcie upadłości.
W zależności od preferencji klienta proces restrukturyzacyjny może być przeprowadzany całościowo lub etapami – w drugim przypadku poszczególne elementy restrukturyzacji są przedmiotem odrębnych opracowań.
Kto może wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne?
Zdolność restrukturyzacyjną posiada każdy przedsiębiorca, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby prawne. Ponadto z takiego rozwiązania mogą skorzystać spółki kapitałowe, wspólnicy spółek osobowych ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a także wspólnicy spółek partnerskich.
Powierzenie restrukturyzacji profesjonalnej firmie i podjęcie zdecydowanych kroków odpowiednio wcześnie zdoła uchronić Twoją firmę przed popadnięciem w jeszcze poważniejszy kryzys, który może wymusić potrzebę ogłoszenia upadłości i likwidacji przedsiębiorstwa.
Korzystając np. z usług FA Partners, zyskujesz pomoc ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie w restrukturyzacji i reorganizacji przedsiębiorstw oraz doradztwie strategicznym. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, w trakcie której porozmawiamy o restrukturyzacji Twojego przedsiębiorstwa.
Okres trwania postępowań zależy od danej sprawy i stopnia jej skomplikowania. Przepisy jasno wskazują, że np. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne może trwać maksymalnie 4 miesiące, licząc od dnia, w którym opublikowano obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Tyle czasu ma więc dłużnik na zawarcie porozumienia z wierzycielami. Uproszczona restrukturyzacja to rozwiązanie skierowane do dłużników, którzy chcą zrestrukturyzować swoje przedsiębiorstwo w bardzo krótkim czasie i bez nadmiernego udziału sądu.
Niestety restrukturyzacja często wiąże się również ze zmianami własnościowymi, a także konsolidacją i podziałem majątku. FA Partners pomoże Ci również w takiej sytuacji. Przygotujemy szczegółową koncepcję kapitałowo-organizacyjną transformacji, a jeśli zechcesz, będziemy uczestniczyć w jej wdrażaniu.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad sensem przeprowadzenia restrukturyzacji w swoich firmach. Odstrasza ich często widmo czekających ich procedur. Należy jednak pamiętać, że zalety takiego rozwiązania są nie do przecenienia – zapewnia Tomasz Zapała z FA Partners.
Główną korzyścią jest bez wątpienia uniknięcie upadłości oraz odzyskanie płynności finansowej w firmie. Co ważne, podczas restrukturyzacji ponosimy niższe koszty niż w przypadku postępowania upadłościowego.
Istotną zaletą jest również częściowa redukcja zobowiązań wynikająca z planu restrukturyzacji.
Takie rozwiązanie sprzyja polepszeniu relacji z wierzycielami, odzyskaniu zaufania kontrahentów oraz chroni przed zdecydowanymi działaniami z ich strony m.in. wszczęcie postępowań egzekucyjnych.
Co ważne, restrukturyzacja niesie ze sobą również liczne korzyści dla wierzycieli m.in. ich potrzeby zostaną zaspokojone w stopniu wyższym niż w przypadku postępowania upadłościowego.
Podsumowanie
Dla wielu przedsiębiorców restrukturyzacja może być jedynym sposobem na uniknięcie upadłości. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowanym rozwiązaniem, praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Jej zalety są nie do przecenienia, dlatego z całą pewnością nie warto czekać z jej wdrożeniem do ostatniej chwili.