Chińska marka do tej pory kojarzona z tanimi smartfonami na każdą kieszeń zrobiła flagowca z prawdziwego zdarzenia. W tym telefonie nie oszczędzano na niczym I efekt jest naprawdę dobry. Oto nasz pierwszy test Xiaomi 12 Pro – telefonu za niecałe 5200 złotych. Oj, to nie jest poziom cenowy, do którego przyzwyczaiło nas Xiaomi...
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Sporo, prawda? Do tej pory Xiaomi kojarzyło się z telefonami na każdą kieszeń. Tanimi, solidnymi, z mnóstwem trudno odróżnialnych od siebie wersji. W przypadku 12 Pro przestali oszczędzać i dali co mają najlepszego - no, z pewnymi wyjątkami. Aha – w przedsprzedaży Xiaomi dorzuca w prezencie zegarek Xiaomi Watch 1S, wyceniony osobno na 1049 złotych.
Wróćmy jednak do telefonu, który właśnie teraz ma swoją środkowoeuropejską premierę. Na rynek wchodzą równocześnie trzy nowe modele: Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 i Xiaomi 12X. 12 Pro to najwyższa klasa, 12 to model pośredni w tej linii, 12X jest nieco mniejszy i nieco słabszy – ale to ciągle świetny smartfon.
Od kilku tygodni mieliśmy okazję testować flagowy model. Dość powiedzieć, że ma 12 GB pamięci operacyjnej, 256 GB pamięci wewnętrznej i najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, zbudowany w technologii 4 nanometrów. Po prostu musi być jednocześnie szybki i wydajny – i taki jest. Tu nie ma mowy o jakimś zawahaniu w pracy, chwili namysłu. Zasuwa aż miło.
Jak wygląda Xiaomi 12 Pro?
Nieźle. Uwagę przyciąga już swoją wielkością – dla jednych to zaleta, dla innych wada. Ja do pracy potrzebuję dużego ekranu, nie mam małych dłoni, więc przekątna 6,73 cala jest dla mnie stworzona. Przeszkadza za to wyspa aparatów na pleckach telefonu. Strasznie wystaje, ale da się do tego przyzwyczaić. Jeśli ktoś woli mniejsze telefony, to do wyboru ma 12 lub 12X z przekątną 6,28 cala.
A my zaczynamy zastanawiać się nad sensem istnienia 12 Pro. Telefon miał właśnie kolejną premierę. Po światowej przyszedł czas na prezentację dla Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich. I to nie jest przypadek, bo w grupie tych kilkunastu łącznie krajów Xiaomi znajduje się w pierwszej trójce liderów rynku. I tylko w Austrii, Czechach i Szwecji jest numerem 3 – w pozostałych zajmuje miejsce pierwsze lub drugie. Nie dzięki tzw. flagowcom, bo tych Xiaomi do tej pory po prostu nie miało. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.
Co ciekawe, Xiaomi samo znalazło sobie konkurencję – to... iPhone. Serio - podczas oficjalnej prezentacji ze wszystkimi najważniejszymi europejskimi menedżerami Xiaomi ani razu nie padła nazwa Huawei, Samsung, Oppo. Za to przy każdej nadarzającej się okazji oficjele podkreślali, że 12 Pro jest większe, mniejsze, wygodniejsze, fajniejsze i w każdym calu lepsze niż iPhone 13. Trochę to dziwne, bo osoby kupujące nowe iPhone'y raczej nie szukają alternatywy w postaci Xiaomi, choćby dlatego, że to zupełnie inny system operacyjny. Dobra, wszystko jest inne! Albo się kupuje iPhone'a, albo telefon z Androidem, ale nie jedno zamiast drugiego.
Porównywanie Xiaomi 12 Pro z iPhonem 13 jest chybione. Ale z drugiej strony z czym porównywać ten telefon? Moim zdaniem najbliżej mu do Huawei P50 Pro. Teoretycznie. Bo P50 Pro jest mimo wszystko słabszy ("zaledwie" 8 GB RAM-u i słabszy procesor), ale w praktyce nie działa tak, jak powinien. Jest pozbawiony większości usług Google'a, co czyni go świetnym telefonem do robienia niesamowitych zdjęć, ale bez Gmaila, map Google'a, Google Pay, kalendarza i miliona innych funkcji. A w Xiaomi wszystko działa znakomicie. P50 Pro jest więc droższy (ok. 5500 zł), gorszy i nie działa. Jeśli chodzi o czysto papierowe parametry, to bliżej mu do zwykłego Xiaomi 12 za niecałe 4000 złotych. Ale to ciągle nie to samo, bo Xiaomi specjalizuje się w zapełnianiu wszelkich możliwych rynkowych nisz i dziurek i trudno mu znaleźć bespośrednią konkurencję.
Z kolei Xiaomi 12X jest napędzany przez flagowy procesor 5G - Snapdragon 870. Wszystkie trzy urządzenia są wyposażone w pamięć UFS 3.1 oraz LPDDR5 RAM, co pozwala na uzyskanie prędkości transferu danych do 6400 Mbps. Całą serię Xiaomi 12 wyposażono w wydajny system chłodzenia i wiele warstw grafitu, aby zapewnić wiodącą zdolność chłodzenia.
Xiaomi 12 Pro – jaki to telefon?
Bez wątpienia świetny. Przez kilka tygodni nie było z nim najmniejszych problemów. Działa szybko i obsługuje mnóstwo procesów naraz. Zdarzało mi się odkryć, że w tle mam otwarte kilkanaście aplikacji – i wszystkie działały bez zająknięcia. Ma świetny, niebywale szybki i precyzyjny aparat. Xiaomi chwali się, że nie tylko robi doskonałe zdjęcia (to fakt), ale i kręci obłędne filmy. To zasługa nowych rozwiązań software'owych. Telefon jest w stanie śledzić konkretny obiekt podczas kręcenia filmu i na nim koncentrować obraz i ostrość. To może dotyczyć np. sylwetki człowieka, jego twarzy albo oczu. Nic, co dzieje się w tle albo przypadkiem wpadnie w pierwszy plan nie jest w stanie zakłócić kręcenia głównego bohatera. Jest to jednak rozwiązanie programistyczne, nie sprzętowe. Ale mimo wszystko dość nowatorskie, będzie jeszcze z pewnością doskonalone.
Cała seria Xiaomi 12 umożliwia nagrywanie bardzo wysokiej jakości ujęć bez względu na warunki oświetleniowe i inne okoliczności. Wszystkie trzy telefony mają po trzy aparaty fotograficzne z szerokokątnym aparatem głównym 50 MP, z możliwością nagrywania wideo w rozdzielczości 8K (dostępne w Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12).
Xiaomi 12 Pro wyróżnia się najnowocześniejszą potrójną matrycą 50 MP, która wykorzystuje nowy główny sensor Sony IMX707. Czujnik jest w stanie wychwycić duże ilości światła i zapewnia zaawansowane możliwości obrazowania z szybszym ustawianiem ostrości i większą dokładnością kolorów. Xiaomi 12 i Xiaomi 12X mają ultraszerokokątną kamerę 13 MP oraz kamerę telemacro 5 MP.
Co przeszkadza w Xiaomi 12 Pro?
Wolałbym jednak skupić się na wadach Xiaomi 12 Pro. Jest ich kilka. Po pierwsze bateria: Xiaomi poszło specyficzną drogą. Zamiast zwiększać pojemność baterii i czas działania telefonu, zminimalizowało czas ładowania. Xiaomi 12 Pro ma funkcję ultraszybkiego ładowania 120 W (HyperCharge). Bateria o pojemności (zaledwie!) 4600 mAh ładuje się w pełni w zaledwie 18 minut w trybie Boost. Niewiarygodne? Ale prawdziwe. Masz więc telefon, który nie wytrzyma półtora dnia na baterii, ale za to szybko się ładuje.
Xiaomi 12 i Xiaomi 12X mieszczą baterie o pojemnościach 4500 mAh. Oba urządzenia obsługują przewodowe ładowanie 67 W. W Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12 znajdziemy dodatkowo ładowanie bezprzewodowe o mocy 50 W oraz ładowanie wsteczne o mocy 10W. Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12 wykorzystują Xiaomi AdaptiveCharge, inteligentny algorytm ładowania, który uczy się i dostosowuje do nawyków związanych z ładowaniem, co wydłuża żywotność baterii. Na czym to polega? Jeśli zostawimy telefon na całą noc do ładowania, bateria zapełni się w 80 procentach, po czym proces zostanie przerwany. Wznowi się sam na chwilę przed budzikiem i sam dobije baterię do 100 procent. Dzięki temu wydłuży jej żywotność.
Niesamowitą, ale jednocześnie kłopotliwą sprawą jest ekran. Xiaomi chwali się, że pokazuje 16 miliardów kolorów, bo jest w stanie wygenerować ponad 4000 odcieni każdej barwy. Xiaomi 12 i Xiaomi 12X to jak dotąd najbardziej kolorowe wyświetlacze smartfonów Xiaomi, wyświetlają ponad 68 miliardów kolorów na 6,28-calowych wyświetlaczach Full HD+. Oba urządzenia są wyposażone są w technologią AdaptiveSync, który zapewnia wysoką rozdzielczość i świetny obraz. Wygląda to świetnie, ale mimo wszystko jest energochłonne. Po kilku dniach wyłączyłem maksymalne opcje wyświetlacza, zyskując kilka godzin pracy więcej. Włączam je z powrotem, gdy chcę pooglądać filmy.
Do filmów i muzyki przydają się też zamontowane w 12 Pro cztery głośniki (dwa wysokotonowe i dwa niskotonowe). Cały system jest sygnowany przez firmę Harman Kardon i jak na smartfona działa to naprawdę dobrze.
Cała seria Xiaomi 12 korzysta z systemu MIUI 13, który został opublikowany na początku tego roku. Aktualizacja obejmuje szybszy transfer danych, wyższą wydajność procesów w tle, inteligentniejsze przetwarzanie i dłuższy czas pracy na baterii.
Jak wyglądają nowe Xiaomi z serii 12?
Naprawdę nieźle. To bardzo zgrabne modele, świetnie leżące w dłoni. Są dostępne tylko w trzech kolorach – ciemnoszarym, niebieskim i pudrowym różu (który producent określa jako fioletowy). Wszystkie są matowe i to jest naprawdę świetne rozwiązanie. Nie dość, że wygląda bardzo stylowo, to obudowy telefonu nie da się popalcować, nie zostają na niej żadne ślady. Inni producenci powinni brać tu przykład z Xiaomi.
Jeszcze jedno jest warte podkreślenia – nabywcy wszystkich telefonów Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12X mogą korzystać z bezpłatnej usługi wymiany ekranu w ciągu 6 miesięcy (180 dni) od daty zakupu. Pęknie? Nie przejmuj się – wymienią.
Regularna sprzedaż smartfonów z linii Xiaomi 12 rusza 11 kwietnia 2022 r. W przedsprzedaży będą dostępne smartfony Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12. Ta zaczęła się 31 marca o godz. 19:00 i potrwa do 10 kwietnia lub wyczerpania zapasów. Na klientów kupujących nowe smartfony w przedsprzedaży czeka w zestawie najnowszy smartwatch Xiaomi Watch 1S o wartości 1049 zł.
Pytanie zasadnicze brzmi: warto?
Odpowiedź jest piekielnie trudna. Xiaomi oferuje świetny telefon, który jednak tani nie jest. Powiedzmy uczciwie – poziom 5200 złotych to będzie ułamek sprzedaży całej serii. Ale zwykła 12 za 3799 – 3999 to już oferta mniej szokująca, choć też droga. Najwięcej ludzi kupi pewnie 12X, czyli najsłabszy model z całej serii. Ale jak bardzo popularny stanie się telefon za 3199 złotych, który – mimo świetnych parametrów - flagowcem nie jest? Czas pokaże.
Dane techniczne Xiaomi 12 Pro
Procesor: Qualcomm® Snapdragon™ 8 Gen 1 (1 × Prime core X2, do 3.0GHz, 3 × Gold core A710, do 2.5GHz, 4 × Silver core A510, do 1.8GHz), proces technologiczny 4nm
Układ graficzny: Adreno™ 730
Typ ekranu: AMOLED, DotDisplay, HDR10+, LTPO
Przekątna ekranu: 6,73"
Rozdzielczość ekranu: 3200 × 1440 px
Częstotliwość odświeżania ekranu: 120Hz
Częstotliwość odświeżania dotyku ekranu: 480 Hz
Technologia odświeżania: Adaptive Sync Pro
Ochrona ekranu: Corning® Gorilla® Glass Victus™
Funkcje: czujnik migotania, czujnik podczerwieni, czujnik zbliżeniowy, czytnik linii papilarnych w ekranie, czujnik światła otoczenia 360°, tryb czytania, tryb Sunlight, silnik liniowy, silnik liniowy w osi X, odblokowywanie twarzą SI
Xiaomi ProFocus (śledzenie ruchu / śledzenie wzroku / przechwytywanie ruchu)
Tryb długiego czasu naświetlania z sześcioma efektami (Ruchomy tłum / Obraz olejny / Smugi neonów / Obraz świetlny / Rozgwieżdżone niebo / Smugi gwiazd)
Filtry fotograficzne
Tryb 50MP
Ultrawyraźne wideo nocne
Kino SI jednym kliknięciem: Magiczny zoom / Wolny start migawki / Zamrożenie czasu / Nocne ujęcia poklatkowe / Świat równoległy / Zamrożenie klatek wideo