Elon Musk to najbogatszy człowiek świata z majątkiem wartym ponad 250 miliardów dolarów. Eksperci obliczyli, ile musiałby pracować przeciętny zjadacz chleba, by dorobić się bajecznej fortuny. Liczba jest tak nierealna, że wywołuje napady śmiechu. Oszacowano też, ile musielibyśmy pracować, żeby dogonić najbogatszego Polaka.
Ile trzeba pracować by zdobyć majątek Elona Muska?
Serwis Moneytransfers.com zainteresował nas ciekawym eksperymentem myślowym – ile trzeba by pracować na przeciętnym etacie, by stać się najbogatszym człowiekiem świata.
Tytuł ten należy obecnie do Elona Muska, którego majątek w stanie na 12 kwietnia był wart 262,6 mld dolarów. Eksperci przyjęli za przykład przeciętnego pracownika z USA, gdzie mieszka ekscentryczny bogacz.
Dane OECD z 2020 r. wskazują, że przeciętny Joe z USA zarabia średnio 69 392 dolarów na rok. By dorównać obecnemu majątkowi Muska musiałby pracować 3,1 miliona lat. I to zakładając, że, nie ma kredytów, nie kupuje jedzenia i żyje zupełnie za darmo.
Dane Rezerwy Federalnej USA są jeszcze mniej optymistyczne. Według urzędników średni dochód Amerykanina to tylko 35 805 dol. Rocznie, co oznaczałoby 6,1 mln lat pracy by osiągnąć bogactwo w stylu szefa Tesli.
Specjaliści postanowili pójść za ciosem i obliczyli parę przykładów narodowych, to jest – ile musiałby zarabiać przeciętny obywatel danego kraju, by dorównać do najbogatszego rodaka z listy miliarderów.
Zacznijmy od nas – najbogatszy Polak to Michał Sołowow, który jest wart 27,3 miliarda złotych ( czyli 6,372 mld USD). Jest właścicielem m.in. Synthosu i Cersanitu. Średnia roczna pensja w kraju to zaś 67 965 złotych (15 875 dolarów). Oznacza to, że przeciętny Kowalski musiałby przepracować 401,4 lat.
Jaki jest rekord? Najbogatszy człowiek w Indiach, Mukesh Ambani jest wart około 91 miliardów dolarów. Dorobił się na rafineriach ropy. Średnia roczna pensja w Indiach wynosi zaś jedynie około 5000 dolarów. Oznacza to, że przeciętny Hindus musiałby pracować rekordowe 17,4 mln lat.
W Chinach najbogatszy jest Zhong Shanshan, z 66 miliardami dolarów. Majątek czerpie w dużej mierze z firmy Nongfu Spring, produkującej wodę butelkowaną. Przeciętnemu Chińczykowi zebranie takiej sumy zajęłoby 15,3 milionów lat.
Niemcy musieliby zaś pracować przez 0,9 miliona lat zarabiając 53 475 dolarów rocznie, aby dorównać fortunie Dietera Schwarza. To przedsiębiorca z konglomeratem skupiającym m.in. sieci Kaufland i Lidl.
Musk zarobił 30 mld dolarów w dzień. Ile musiałby pracować Polak?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, nawet jednodniowe zarobki Muska są nierealne dla przeciętnego Polaka.
W jeden z październikowych poniedziałków akcje Tesli wystrzeliły w górę o blisko 13 proc., a pojedynczy udział przebił tysiąc dolarów. Amerykański producent samochodów elektrycznych notował bardzo dobrą passę przez parę kolejnych dni.
Wzrost wartości spółki na giełdzie sprawił, że Elon Musk w jeden dzień wzbogacił się o około 30 mld dolarów. Założyciel firmy posiada bowiem 17 proc. udziałów w Tesli.
Szybko policzmy, jak przedstawia się taka suma dla przeciętnego Kowalskiego. 30 mld dolarów to w przeliczeniu ok. 119 104 200 000 złotych, czyli imponujące 119,1 miliarda zł.
W sierpniu 2021 roku średnia krajowa netto wyniosła 4208,74 zł. By wypracować taką sumę trzeba więc pracować niebotyczne 28 299 253 miesięcy. Ile to lat? Nieco powyżej…. 2 358 271. Tak, na taką fortunę trzeba by było pracować na etacie ponad dwa miliony lat.
Najnowszy ranking agencji Bloomberga (15 kwietnia 2022 r.) wycenia majątek Elona Muska na 251 mld dolarów. Założyciel Tesli i SpaceX jest najbogatszym człowiekiem świata. Drugi jest szef Amazona Jeff Bezos z 176 mld dolarów, a trzeci – Bernard Arnault z ponad 143 mld dolarów.