INNPoland_avatar

"Sprawdź, czy Twój telewizor działa". RCB wysyła absurdalne ostrzeżenia

Konrad Bagiński

24 kwietnia 2022, 16:45 · 3 minuty czytania
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ogniu krytyki. Kazało sprawdzać mieszkańcom Pomorza czy działają ich telewizory - bo mogliby przeoczyć zmianę sposobu nadawania sygnału TV. Alerty miały ostrzegać przed zagrożeniem, stały się kanałem propagandowym rządu.


"Sprawdź, czy Twój telewizor działa". RCB wysyła absurdalne ostrzeżenia

Konrad Bagiński
24 kwietnia 2022, 16:45 • 1 minuta czytania
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ogniu krytyki. Kazało sprawdzać mieszkańcom Pomorza czy działają ich telewizory - bo mogliby przeoczyć zmianę sposobu nadawania sygnału TV. Alerty miały ostrzegać przed zagrożeniem, stały się kanałem propagandowym rządu.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaczęło ostrzegać przed zmianą systemu nadawania telewizjji Erik Mclean / Unsplash \ INNPoland.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

"25 kwietnia w pomorskim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie" - wiadomość takie treści otrzymali w ostatnich dniach mieszkańcy województwa pomorskiego. Komunikat wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Co telewizory mają wspólnego z bezpieczeństwem? - pytają zirytowani ludzie.


Przypomnijmy: w założeniu komunikaty RCB powinny ostrzegać ludność przed zagrożeniami. I tak faktycznie bywa - wysyłane są w trakcie burz, porywistych wiatrów i innego rodzaju anomalii pogodowych. Ale tak się dzieje coraz rzadziej. Stają się bowiem narzędziem do informowania społeczeństwa o posunięciach rządu.

Na stronie RCB czytamy, że "nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć". "Często lokalny podmuch wiatru może powalić np. uszkodzone drzewo, co może stanowić zagrożenie dla życia. Ważne jest, żeby bez względu na otrzymanie lub nie Alertu RCB zachować najważniejsze zasady bezpieczeństwa" – napisano dalej.

Na stronie RCB czytamy, że SMS-y są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności.

Ta zasada jest coraz częściej łamana. Po raz pierwszy nastąpiło to przed wyborami w 2020 roku. RCB informowało, kto może głosować bez kolejki w II turze. Rozsyłane wiadomości wzbudziły zdziwienie u odbiorców, niektórzy byli tym oburzeni. Mówiono, że alert RCB wykorzystano jako kryptoagitację wyborczą, zawłaszczanie państwa do partyjnych celów.

W tym samym i kolejnym roku alertów RCB nie doczekaliśmy się przy kilku poważnych falach burz i ulew. Rządowi spece od bezpieczeństwa postanowili za to ostrzec mieszkających w Polsce Ukraińców, żeby nie przejmowali się syrenami włączanymi 10 kwietnia (w rocznicę katastrofy smoleńskiej).

Teraz RCB postanowiło się skupić na kolejnej kompletnie nieistotnej - z punktu widzenia bezpieczeństwa - sprawie. Czyli zmianie sygnału telewizyjnego.

Naziemna telewizja cyfrowa – zmiany

W tym roku zmienia się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej – dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Co to oznacza?

"Wykorzystanie nowego kodeka DVB-T2 HEVC, pozwoli na przykład na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (720p) i Full HD (1080p). DVB-T2 wprowadza także możliwość nadawania kanałów wyświetlających obraz w rozdzielczości 4K. To kolejna rewolucja w branży TV" – czytamy w Poradniku Experta Media Expert.

Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca 2022 roku i zakończą się w czerwcu 2022 roku.

  • etap 1.: od 28 marca 2022 r. (woj. dolnośląskie, lubuskie i zachodnia część woj. wielkopolskiego);
  • etap 2.: od 25 kwietnia 2022 r. (część woj. wielkopolskiego, woj: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, płn.-zach. część woj. mazowieckiego);
  • etap 3.: od 23 maja 2022 r. (woj. małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie, podkarpackie, opolskie, śląskie i w pd. część woj. wielkopolskiego i Mazowsza);
  • etap 4.: od 27 czerwca 2022 r. (centralna i płn. część woj. mazowieckiego, woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie).

Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 2,27 mln gospodarstw w Polsce nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli nie wymienią telewizora lub dekodera – jeszcze w tym roku stracą dostęp do telewizji. Rząd przygotował też program dopłat do nowych dekoderów.