Obok Ziemi przeleci planetoida. Wiemy, kiedy będzie ją można obserwować
Planetoida 7335 minie naszą planetę w najbliższych dniach. Możemy być spokojni – nie uderzy w Ziemię. Będzie ją można obserwować w godzinach popołudniowych.
Reklama.
Planetoida 7335 minie naszą planetę w najbliższych dniach. Możemy być spokojni – nie uderzy w Ziemię. Będzie ją można obserwować w godzinach popołudniowych.
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Planetoida 7335 znana także pod tymczasowym oznaczeniem JA 1989 została odkryta 1 maja 1989 r. w obserwatorium Palomar w San Diego w Kalifornii w USA. Odkrycia dokonała astronomka Eleanor Helin.
Od dnia odkrycia asteroida trzykrotnie zbliżała się do Ziemi – 3 czerwca 1989 r., 13 września 1996 r. oraz 1 maja 2015 r. Ponownie pojawi się w pobliżu naszej planety w przyszły piątek – 27 maja 2022 r. Będzie można ją obserwować ok. godz. 16:26 polskiego czasu.
Jak podaje NASA, planetoida 7335 minie nas z prędkością względną 13,12 km/s, czyli ponad 47 tys. km/h. Najmniejsza odległość wyniesie około 4 mln km, czyli trochę ponad 10 razy dalej niż dystans Ziemia-Księżyc. Naukowcy są pewni swoich obliczeń z dokładnością do zaledwie 153 km. Oznacza to, że możemy spać spokojnie.
Na poniższej mapie Układu Słonecznego odległość orbity planetoidy 7335 (linia biała) od orbity Ziemi (linia niebieska) wydaje się minimalna. Musimy jednak pamiętać o tym, że w przestrzeni kosmicznej obiekty wyglądające na mapie na bliskie sobie, w rzeczywistości są oddalone od siebie o setki tysięcy kilometrów.
Z danych NASA wynika, że planetoida 7335 ma średnicę 1,8 km. Obserwacje radarowe wykazały natomiast, że okres obrotu asteroidy wokół własnej osi wynosi 12 godz. Ciało jest planetoidą klasy S, czyli skalistą, zbudowaną z materiałów krzemianowych (to jeden z najpowszechniejszych rodzajów planetoid).
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl