O autorze
Jestem zoologiem, wykładam na Wydziale Nauk Biologicznych University of Reading. Ukończyłam doktorat i studia magisterskie na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowałam naukowo w pięciu krajach, odwiedziłam ponad 40; od ponad ośmiu lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Moją pasją jest popularyzacja nauki – biorę udział w przedsięwzięciach takich jak TEDxWarsaw, Science Slam, Bright Club Oxford, Museums Showoff; wygrałam  trzecią edycję konkursu FameLab Poland. Piszę o nauce, szkolnictwie wyższym i przedsięwzięciach popularnonaukowych.

Planetoida dla każdego?

Tydzień temu, tuż po konferencji Lean in STEM (program wspierający kobiety w naukach ścisłych i technologiii) podeszła do mnie dziewczyna – żeby nie powiedzieć: dziewczynka. Cichutka, wyglądająca na dość nieśmiałą, wyraźnie zakłopotana.


Powiedziała: „Dzień dobry, znam cię, to znaczy panią, z mediów”. Trochę zgłupiałam (czując się jednocześnie jak Paris Hilton). Zapytałam, czy miałyśmy okazję się wcześniej spotkać – okazuje się, że nie. Dziewczyna przedstawiła się jako Kinga z Hrubieszowa, co też mi niewiele mówiło, choć okazało się, że mamy wspólnych hrubieszowskich znajomych.

No cóż, zawsze miło poznać nowego człowieka. Postanowiłam dowiedzieć się, kto zacz. Rozmawiamy sobie sympatycznie, Kinga i ja, na temat ścieżek nauki i okazuje się, że ta przemiła myszeczka jest Kingą Panasiewicz, która dwa lata temu, jako siedemnastolatka, opracowała ćwiczenia synchronizujące działanie półkul mózgowych – pomocne przy leczeniu schizofrenii. Prawdziwy geniusz, gdzie nam, zwykłym śmiertelnikom, do niej! W dodatku potrafi świetnie swoją metodę wytłumaczyć, i pasjonująco opowiedzieć o pracy mózgu. Postanowiłam ją natychmiast ściągnąć do Cambridge na jesienną konferencję Science: Polish Perspectives.

Kinga nieśmiało stwierdziła, że trochę krępuje się opowiadać o swoim odkryciu przed osobami o większym doświadczeniu i kalibrze naukowym, zwłaszcza, że tyle zawdzięcza wsparciu rodziny i znajomych, nie tylko własnej pracy. I dodała coś, co mnie ostatecznie rozbroiło: „Kiedy nazywano tę planetoidę na moją cześć, to ja się bardzo ucieszyłam, że nazwali ją Panasiewicz. Bo gdyby nazwali Kinga Panasiewicz, to wskazywałoby na jedną konkretną osobę – a Panasiewicz to może być właściwie każdy”.


Kingo, jesteś absolutnie, bezwzględnie urocza! Wszyscy powinniśmy się od ciebie uczyć.

Więcej o konferencji Lean in STEM na stronie programu i na blogu INNPoland.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.