Stało się! Rada Unii Europejskiej zaakceptowała polski KPO. Oznacza to, że na 99 proc. pieniądze już po wakacjach popłyną do Polski. To bardzo dobra wiadomość.
Ministrowie finansów państw członkowskich UE zaakceptowali w piątek polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to, że po wielu tygodniach oczekiwań pieniądze z Funduszu Odbudowy zostaną odblokowane dla Polski.
To kolejny krok w kierunku wypłaty przez Polsce 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek. Wcześniej zielone światło polskiemu KPO dała Komisja Europejska.
Kiedy pieniądze trafią do Polski?
Najprawdopodobniej po wakacjach. Polska musi do końca czerwca wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa, co ujęto w trzech kamieniach milowych KPO. Spełnienie warunku otworzy nam w lipcu drogę do złożenia wniosku o pieniądze.
Trzeba będzie odstawić węgiel i postawić na OZE
Kamieniami milowymi w KPO są też m.in. przyśpieszenie wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz promocję wykorzystania OZE. Chodzi zarówno o likwidację pieców zarówno domowych, jak i w lokalnych kotłowniach – prywatnych i publicznych. Program "Czyste Powietrze" będzie musiał znacznie przyspieszyć. Warto też nadmienić, że lokalne samorządy wprowadzają uchwały dotyczące likwidacji pieców, ale są one coraz częściej torpedowane przez lokalne struktury PiS, opowiadające się za węglem.
Potężnym wyzwaniem będzie zwiększenie roli wodoru w transporcie. Te technologie są w Polsce w powijakach. Dość powiedzieć, że wodór produkowany w Polsce pochodzi głównie... z paliw kopalnych, przede wszystkim z gazu.
Polski rząd po raz kolejny opóźnia aukcje 5G. A nowoczesna i szybka sieć będzie musiała być wzmocniona. Zmiany proponowane przez KPO mają pozwolić usunąć "wąskie gardła” w zakresie dostępności do szybkiego internetu. Zlikwidowane mają zostać bariery blokujące wdrożenie sieci 5G.
Podobnych wyzwań w KPO jest mnóstwo. Chodzi o uczynienie naszej gospodarki bardziej nowoczesną, transparentną i bardziej zderegulowaną – w sytuacji gdy rząd chce konrtrolować coraz więcej, może być to nieco utrudnione.
Przypomnijmy, że w ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma pomóc polskiej gospodarce po pandemii COVID-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Czytaj także:
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.