INNPoland_avatar

Oszustwo "na Netflixa". Pokazujemy metodę działania przestępców

Kamil Rakosza-Napieraj

19 czerwca 2022, 10:51 · 2 minuty czytania
Oszuści znaleźli nowa metodą działania. Tym razem to fałszywe SMS-y, w których domagają się rzekomej opłaty za korzystanie z Netflixa. Specjalny oddział Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił ich treść.


Oszustwo "na Netflixa". Pokazujemy metodę działania przestępców

Kamil Rakosza-Napieraj
19 czerwca 2022, 10:51 • 1 minuta czytania
Oszuści znaleźli nowa metodą działania. Tym razem to fałszywe SMS-y, w których domagają się rzekomej opłaty za korzystanie z Netflixa. Specjalny oddział Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił ich treść.
Oszustwo na Netfliksa – jak wygląda? Fot. Anna Golaszewska/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

"Podczas długiego weekendu przestępcy nie odpoczywają! Uwaga na fałszywe SMS-y, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Netflixa. Na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do serwisu oraz dane karty płatniczej" – ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF (CSIRT KNF) na Twitterze.


W poście możemy zobaczyć screeny z fałszywymi SMS-ami i witrynami internetowymi imitującymi strony z formularzami rozliczeniowymi Netflixa.

Oszustwo "na Netflixa"

"Kiedy wyłudzenie samych danych do kart płatniczych to za mało, oszuści chcą również połączyć naszą kartę z płatnościami mobilnymi Apple Pay" – poinformował CSIRT KNF. Jak podkreślają eksperci, w większości przypadków limity w płatnościach mobilnych są wyższe niż w tradycyjnych metodach takich jak np. karty płatnicze. Warto to sprawdzić w ustawieniach na swoim koncie.

Cyberprzestępcy ukradli prawie 7 mld dolarów

Jak pisaliśmy w INNPoland, przestępstwa związane z internetem stały się bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej - alarmuje amerykańskie FBI. Raport jednostki Internet Crime Complaint Center (IC3) precyzuje, że ofiary straciły łącznie 6,9 miliarda dolarów w wyniku różnych udanych oszustw internetowych.

W ubiegłym roku w USA odnotowano rekordową liczbę 847 376 skarg dotyczących przestępczości internetowej, co stanowi 7 proc. wzrost w porównaniu z 2020 r. Liczba ta jest również o 81 proc. wyższa niż w 2019 r. Zdaniem autorów raportu pośrednio jest to efekt... pandemii. Osoby pracujące w domu, prowadzące dużą liczbę spotkań online stały się łatwym celem ataków.

IC3 zauważa, że doprowadziło to do coraz częstszych ataków na biznesowe wiadomości e-mail (BEC) i konta e-mail (EAC), ponieważ podjęto próbę „wykorzystania wirtualnych spotkań w celu nakazania ofiarom wysyłania fałszywych przelewów”. W raporcie wyjaśniono jak działali przestępcy. Po prostu przejmowali adresy e-mail pracodawców lub dyrektorów finansowych i za ich pomocą zwoływali pracowników na spotkania. Podczas nich wstawiali nieruchomy obraz przełożonego i wydawali polecenia. Firmy w USA straciły w ten sposób 2,4 miliarda dolarów.