Ministerstwo Finansów pochwaliło się uruchomieniem kalkulatora, który pomaga wyliczyć wysokość zarobków po wejściu w życie odnowionych przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Teoretycznie powinniśmy dostawać więcej, bo PIT spadł z 17 do 12 proc.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na rządowej internetowej został uruchomiony kalkulator wynagrodzeń - chwali się Ministerstwo Finansów. Resort twierdzi, że nowa usługa pozwala na obliczanie zatrudnionym na etacie i pracującym na umowie zleceniu wysokości wynagrodzeń po zmianach podatku PIT, które weszły w życie od 1 lipca.
Reforma "Niskie podatki" to plaster na rany spowodowane Polskim Ładem. Wchodzi w życie od 1 lipca, a jej głównym celem jest zmniejszenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Kolejnym ważnym elementem reformy jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz ustalenie górnego poziomu I progu podatkowego na 120 tys. złotych.
"Niskie podatki" wiążą się także z likwidacją niektórych rozwiązań, takich jak ulga dla klasy średniej. "Powodowała ona, że nowy system choć był neutralny dla osób o wyższych zarobkach (od 5 701 do 11 141 zł brutto miesięcznie), to komplikował i czynił go mniej przewidywalnym" – skomentowało zmianę Ministerstwo Finansów.
Resort dodaje, że kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r. To rozwiązanie umożliwia nam porównanie, ile otrzymywaliśmy na rękę przed 2022 r. oraz ile będzie otrzymywał po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Wprowadziła ona m.in. obniżkę dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc., zlikwidowała ulgę dla klasy średniej i przywróciła wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed początku tego roku.
Kalkulator daje możliwość wyliczania wynagrodzeń osobom, które były zatrudnione przez cały rok na etacie, oraz na umowie zlecenia, (również przez cały rok). Nie uwzględnia dochodów z umów o dzieło. Kalkulator uwzględnia za to limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych, wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich, mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki, rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem oraz ulgi na dziecko.
Niektóre przyjęte parametry, takie jak np. limit 30-krotności wynagrodzeń, przyjęte są za rok 2022. Wyliczenia dla 2022 r. uwzględniają zmianę systemu w połowie roku.
Pewności co do wyliczeń nie ma
Co ciekawe, resort zastrzega, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego "nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych". Ministerstwo nie jest pewne swoich wyliczeń i dodaje, że "rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie".
Resort finansow zapowiada, że w kolejnych fazach kalkulator zostanie poszerzony o inne funkcjonalności. 8 lipca ma się pojawić możliwość liczenia wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia. Z kolei 15 lipca kalkulator będzie umożliwiał wyliczenie wysokości emerytur oraz rent netto a także przypadki współwystępowania umów (o pracę, zlecenia) z emeryturą czy rentą. Od 22 lipca będzie można wyliczyć wynagrodzenie w ramach wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, a od 5 sierpnia z narzędzia będą mogli korzystać przedsiębiorcy.
Nic nie zapowiada, żeby udostępniono kalkulator dla umów o dzieło.