Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
W środę 6 lipca w południe Narodowy Bank Polski opublikował tabelę średnich kursów walut. Kolejna zostanie opublikowana dziś – w czwartek 7 lipca. Dane są aktualizowane każdego dnia roboczego ok. godz. 12, na stronie NBP.
Sytuacja złotego jest dramatyczna. Kurs dolara nie był tak wysoki jak dzisiaj, nawet chwilę po wybuchu wojny na Ukrainie. W relacji z walutą Stanów Zjednoczonych jest najsłabszy od przeszło 20 lat. To największa przecena polskiej złotówki względem dolara w XXI wieku.
Takiej sytuacji pośrednio winny jest Europejski Bank Centralny, który, zwlekając z podwyżką stóp procentowych, doprowadził do spadku wartości euro wobec dolara. Na braku tej decyzji korzysta amerykańska waluta, dodatkowo wzmacniana jastrzębią polityką monetarną Rezerwy Federalnej. Nietrudno jednak zauważyć, że złoty traci również w parze walutowej ze wspólnotową walutą.
W tym przypadku daleko jeszcze do poziomów z początku marca, lecz i tak euro jest bardzo drogie. W ciągu miesiąca zyskało w relacji ze złotym aż 20 groszy. Drożeje także frank, który kontynnuje swój rajd w kierunku 4,90 zł, zostawiając za sobą w tyle euro, a nawet rozpędzonego amerykańskiego dolara.
Dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Potrzebna jest jastrzębia decyzja, która zwiększy szanse na aprecjację złotego. Choć nie wiadomo, czy kurs złotówki zareaguje pozytywnie nawet, jeśli doszłoby do bardzo dużej podwyżki. Winna temu spadająca koniunktura gospodarcza, co znalazło odbicie w ostatnim indeksie PMI S&P Global. Po raz pierwszy od dawna polska gospodarka została w nim oceniona negatywnie. Taka sytuacja może odstraszać potencjalnych inwestorów od prowadzenia swoich biznesów w Polsce. A to bardzo źle dla złotego.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń gospodarczych na czwartek 7 lipca 2022 r., opublikowane na stronie internetowej Macronext.