INNPoland_avatar

Rząd dopłaci wam do remontu. Już szykuje nową ustawę

Krzysztof Sobiepan

12 lipca 2022, 15:30 · 2 minuty czytania
W ramach nowego projektu rząd może zacząć dopłacać nam do remontów. To nowa inicjatywa, jaką Rada Ministrów rozpatruje w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Takie plany pomogą sfinansować blisko 6 tys. inicjatyw.


Rząd dopłaci wam do remontu. Już szykuje nową ustawę

Krzysztof Sobiepan
12 lipca 2022, 15:30 • 1 minuta czytania
W ramach nowego projektu rząd może zacząć dopłacać nam do remontów. To nowa inicjatywa, jaką Rada Ministrów rozpatruje w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Takie plany pomogą sfinansować blisko 6 tys. inicjatyw.
Pieniądze z grantów KPO pomogą w remontach i ocieplaniu Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Państwo dopłaci do remontów i termomodernizacji

Projekt ustawy to cześć inicjatyw związanych z KPO i programem Zwiększania Odporności. Dotyczy remontów budynków w celu ich poprawy warunków mieszkaniowych i ocieplenie nieruchomości.


Chodzi o wprowadzenie nowego grantu na termomodernizację, przewidującego "głębokie i kompleksowe" termomodernizacji. Granty mają wynosić do 10 proc. kwoty inwestycji.

Ustawa przewiduje też granty OZE, które mają wspierać inwestorów kupujących i montujących odnawialne źródła energii w budynkach. Tu państwo może pokryć do 50 proc. inwestycji.

Kolejną dopłatą będzie grant MZG, którego przeznaczeniem jest poprawa efektywności energetycznej w budynkach z Mieszkaniowego Zasobu Gminy.

Z innych zmian – zaproponowano bezzwrotne finansowe wsparcie dla inwestycji ze wsparciem Funduszu Dopłat (chodzi o remonty mieszkań komunalnych, zamieszkałe przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym). Samorządy mają też dostać wyższe wsparcie w budowie mieszkań o podwyższoną efektywnością energetyczną.

W ocenie projektu rząd wskazuje, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy (do 2026 r.) ustaw pomoże sfinansować inwestycje w ok. 6 tys. budynkach. Dodatkowo przewiduje się wsparcie które ma spowodować budowę 12 355 nowych mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach.

Ceny materiałów idą w górę

Jak pisaliśmy w INNPolnad.pl, ceny materiałów budowlanych miarowo idąw górę. Ze szczegółowej analizy Grupy PSB wynika, że w marcu 2022 r. ceny wzrosły średnio o prawie 30 procent rok do roku.

Najbardziej podrożały izolacje termiczne (+63 proc.), płyty OSB (+50 proc.) i sucha zabudowa (+43 proc.). Ale wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Podrożały dachy, rynny (+37 proc.), ściany, kominy (+37 proc.), otoczenie domu (+35 proc.), izolacje wodochronne (+33 proc.), ogród i hobby (+29 proc.), instalacje, ogrzewanie (+26 proc.), motoryzacja (+25 proc.), wykończenia (+25 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+23 proc.), cement, wapno (+22 proc.), stolarka (+21 proc.).

Magicznej granicy 20 proc. nie przekroczyły tylko narzędzia (+20 proc.), oświetlenie, elektryka (+19 proc.), chemia budowlana (+18 proc.), dekoracje (+18 proc.), wyposażenie, AGD (+18 proc.) oraz farby, lakiery (+14 proc.).

A marzec nie był nawet miesiącem wyjątkowym. W całym pierwszym kwartale odnotowano olbrzymie zwyżki cen w porównaniu do pierwszego kwartału 2021. Ceny w okresie I-III 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., średnio wzrosły o ponad 29 proc.