INNPoland_avatar

Jak zacząć wakacje kredytowe? Tak złożysz wniosek w banku [FAQ]

Krzysztof Sobiepan

14 lipca 2022, 14:05 · 4 minuty czytania
Jak skorzystać z wakacji kredytowych? Ustawa została podpisana przez prezydenta, co oznacza, że przepisy dot. wstrzymania spłaty kredytów wkrótce wejdą w życie. Jak złożyć wniosek do banku? Co musi się w nim znaleźć? Które banki oferują wakacje kredytowe? Odpowiadamy na palące pytania.


Jak zacząć wakacje kredytowe? Tak złożysz wniosek w banku [FAQ]

Krzysztof Sobiepan
14 lipca 2022, 14:05 • 1 minuta czytania
Jak skorzystać z wakacji kredytowych? Ustawa została podpisana przez prezydenta, co oznacza, że przepisy dot. wstrzymania spłaty kredytów wkrótce wejdą w życie. Jak złożyć wniosek do banku? Co musi się w nim znaleźć? Które banki oferują wakacje kredytowe? Odpowiadamy na palące pytania.
Wakacje kredytowe zaczną się już 1 sierpnia Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google Wakacje kredytowe stały się faktem. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wejdzie w życie za równo 14 dni. Prezydent podkreślał, że szczególny pośpiech był spowodowany chęcią, by kredytobiorcy mogli skorzystać z programu jeszcze w sierpniu.


Choć wszystko dzieje się na gorąco, przygotowaliśmy dla was krótki poradnik dotyczący dokumentów, procedur i zasad wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

O wakacje można zawnioskować tylko w przypadku jednego kredytu hipotecznego (nie kredytu gotówkowego czy inwestycyjnego), nawet jeśli mamy więcej zobowiązań wobec banków.

Musi to też być kredyt w złotówkach, a nie denominowany w innej walucie jak frank czy euro. Kredyt musi być też udzielony na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie pod inwestycję czy wynajem. To podstawowe zasady – jeśli je spełniacie, możecie składać wniosek.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Instytucje finansowe zakładają dwie główne ścieżki składania wniosków o wakacje kredytowe.

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest złożenie wniosku w bankowości online. Każdy bank powinien udostępnić formularz w swoim systemie. Najpewniej stanie się to w ostatnich dniach lipca bądź 1 sierpnia. Dodatkowo spodziewać się można stron informacyjnych, wprowadzających klientów w procedurę.

Drugim sposobem na złożenie wniosku jest udanie się do placówki danego banku. Tu jednak spotkamy się ze standardowymi trudnościami. Wakacje kredytowe na pewno będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, więc może nas czekać tłok i długie kolejki "do okienka". Jeśli jednak nasza sytuacja nie jest typowa, chcemy o coś zapytać eksperta – lepiej udać się do banku osobiście.

Ważną informacją jest też fakt, że wniosek o wakacje kredytowe trzeba złożyć przed terminem opłaty raty. Jeśli w naszym przypadku jest to 1 sierpnia — na złożenie dokumentów będziemy mieli zaledwie parę dni.

Wakacje kredytowe – które banki?

Wakacji kredytowych powinny udzielić swoim klientom wszystkie polskie banki, są do tego prawnie zobowiązane. Część instytucji zapowiedziała gotowość jeszcze przed podpisem prezydenta.

"Na obecnym etapie nie przewidujemy utrudnień. Wniosek o tzw. wakacje kredytowe udostępniony zostanie 1 sierpnia 2022 roku" – zapewnił TVN 24 Krzysztof Kurek z Banku Millennium.

Przedstawiciel dodaje, że formularz będzie dostępny online w systemie Millenet, lecz wniosek można będzie też złożyć w placówce banku. Wszystko jest przygotowane tak, by z programu skorzystali nawet klienci z ratą zapadającą 1 sierpnia.

"Wnioski są sprawdzane, testowane w warstwie technicznej. Czekamy na zakończenie procesu legislacji" – poinformowała zaś Karolina Kozakiewicz z Alior Banku.

Bank także kieruje klientów do Alior Online – systemu bankowości internetowej instytucji. Ma to być najwygodniejsza opcja, ale oczywiście można zjawić się też w oddziale.

"Bank BNP Paribas od początku ogłoszenia projektu rządowego przygotowuje się do przyjmowania wniosków w sprawie wakacji kredytowych. Prace są bardzo zaawansowane mimo braku formalnej wersji ustawy w Dzienniku Ustaw" - potwierdził Marcin Grabiszewski, Product Owner w banku.

W tym przypadku eksperci zachęcają do korzystania z systemu bankowości GOonline, gdzie złożenie "złożenie wniosku zajmie ok. 1-2 minut". Dokument ma być udostępniony tuż po uprawomocnieniu się przepisów.

– Przygotowujemy się do tego już od pewnego czasu, analizując, w jakim stopniu będzie to dotykać nasze portfele kredytowe. Tutaj mamy określone symulacje, tak że jesteśmy na to przygotowani — zapewniła prezes zarządu PKO BP Iwona Duda na wtorkowym briefingu prasowym.

MBank także potwierdził, że będzie "przygotowany do przyjmowania wniosków od kredytobiorców" tuż po wejście ustawy w życie. "Wtedy też przekażemy kredytobiorcom wszystkie niezbędne informacje" – dodał rzecznik prasowy Krzysztof Olszewski.

Jakie dane we wniosku o wakacje kredytowe?

Oto informacje, jakie muszą się znaleźć we wniosku o wakacje kredytowe:

  • dane osobowe klienta;
  • dane kredytu, którego dotyczy wniosek;
  • informacja o okresie lub okresach zawieszania spłaty kredytu;
  • oświadczenie, ze wniosek dotyczy nieruchomości zaspokajającej własne potrzeby mieszkaniowe

Wnioski będą rozpatrywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W programie liczy się data doręczenia wniosku do banku. Instytucja ma zaś 21 dni na potwierdzenie zgłoszenia. Ale nawet jeśli tego nie zrobi, klient jest uprawniony do wakacji, bo jak głosi ustawa "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu".

Wakacje kredytowe – okresy wstrzymania spłaty

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Ministerstwo Finansów informuje, że wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu — tym różnią się od "zwykłych", oferowanych już przez banki wakacji kredytowych.

Jak szacuje resort, w rezultacie obciążenia kredytowe Polaków zmniejszą się o nawet 3 mld zł rocznie.

Dla przykładu: rata kredytu wzrosła z 1500 zł do 2400 zł. Przy 8-miesięcznych wakacjach kredytowych (4 × w 2022 r. oraz 4 × w 2023 r.) obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 zmniejszy się o 19 200 zł.

Warto podkreślić, że zastosowanie wakacji kredytowych nie sprawi, że raty, a wraz z nim część zobowiązania, znikną. Zostaną po prostu odroczone i będzie je trzeba zapłacić w późniejszym terminie.