INNPoland_avatar

Paraliż na lotniskach, kilkaset odwołanych lotów. To może pokrzyżować plany na urlop

Maria Glinka

17 lipca 2022, 14:31 · 2 minuty czytania
Trwa wakacyjna udręka europejskich turystów. W niedzielę we Włoszech czterogodzinny strajk planują kontrolerzy ruchu lotniczego i załogi m.in. Ryanair. W związku z protestami odwołano ponad 600 lotów.


Paraliż na lotniskach, kilkaset odwołanych lotów. To może pokrzyżować plany na urlop

Maria Glinka
17 lipca 2022, 14:31 • 1 minuta czytania
Trwa wakacyjna udręka europejskich turystów. W niedzielę we Włoszech czterogodzinny strajk planują kontrolerzy ruchu lotniczego i załogi m.in. Ryanair. W związku z protestami odwołano ponad 600 lotów.
Strajk na włoskich lotniskach Hermes Images/AGF/UIG Travel and Satelite/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Szczyt sezonu to idealny moment, aby upomnieć się o lepsze warunki zatrudnienia i wyższe zarobki. Niedzielny strajk tylko pogłębi chaos, który zapanował na europejskich lotniskach.


Strajk na włoskich lotniskach. Pasażerowie z ogromnymi utrudnieniami

Według pierwszych informacji protest miał trwać cały dzień. Jednak po interwencji krajowego urzędu do spraw monitorowania strajków został skrócony do czterech godzin (między 14:00 a 18:00).

Tym razem swoje niezadowolenie postanowili zamanifestować kontrolerzy ruchu lotniczego i załogi kilku linii lotniczych, m.in. Ryanair, Easy Jet czy AirMalta. Poza strajkiem zostaną zorganizowane pikiety na włoskich lotniskach: Malpensa w Mediolanie, Fiumicino w Rzymie, w Bergamo i Pizie.

To kolejny bardzo trudny dzień dla turystów, którzy spędzają wakacje we Włoszech lub planowali wizytę w tym kraju. W związku z protestem odwołano ponad 600 lotów.

Pracownicy chcą podwyżek i godnego traktowania. A chaos na lotniskach trwa

Niedzielny strajk zorganizowały trzy związki zawodowe. Z oficjalnego komunikatu, który cytuje TVN24, wynika, że domagają się poprawy warunków płacowych. Od pracodawców żądają zapewnienia wody i jedzenia załogom, które, jak podkreślili, czasami nie wychodzą z samolotów przez 14 godzin.

Protesty mocno skrytykował minister turystyki Massimo Garavaglia. Jego zdaniem jest to rażące naruszenie praw podróżniczych. Na dużo ostrzejszą wypowiedź pozwolił sobie szef linii Ita Airways Alfredo Altavilla, który uważa, że to "idiotyczny strajk, przynoszący szkody pasażerom". Zwrócił uwagę, że "w momencie, w którym panują takie trudności w lotnictwie, pogarszanie sytuacji poprzez ogłoszenie strajku uważam naprawdę za mało inteligentne".

Z paraliżem na lotniskach turyści mierzą się od początku wakacji. We wtorek w Hiszpanii zastrajkował personel pokładowy Easy Jet i Ryanair. W efekcie kilkadziesiąt lotów do i z Hiszpanii zostało odwołanych. Strajk ma zostać wznowiony w poniedziałek 18 lipca, ponieważ oczekiwania protestujących nadal nie zostały spełnione. Załogi domagają się m.in. kilkuprocentowych podwyżek pensji.

Utrudnienia dotknęły też turystów w Holandii. Z powodu problemów w funkcjonowaniu lotniska Schiphol w Amsterdamie linie lotnicze KLM do końca sierpnia zamierzają odwoływać między 10 a 20 lotów każdego dnia.