INNPoland_avatar

Członek Rady Polityki Pieniężnej złożył rezygnację. Rafał Sura był sprzymierzeńcem Glapińskiego

Konrad Bagiński

18 lipca 2022, 14:15 · 3 minuty czytania
Członek Rady Polityki Pieniężnej, Rafał Sura, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Wsławił się obroną Glapińskiego i deklaracjami o nieprzyjmowaniu przez Polskę euro jako waluty. Jego macierzystą uczelnią jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.


Członek Rady Polityki Pieniężnej złożył rezygnację. Rafał Sura był sprzymierzeńcem Glapińskiego

Konrad Bagiński
18 lipca 2022, 14:15 • 1 minuta czytania
Członek Rady Polityki Pieniężnej, Rafał Sura, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Wsławił się obroną Glapińskiego i deklaracjami o nieprzyjmowaniu przez Polskę euro jako waluty. Jego macierzystą uczelnią jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Rafał Sura zrezygnował z członkostwa w Radzie Polityki Pieniężnej Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Rafał Sura złożył do marszałka Senatu rezygnację z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Powody rezygnacji nie zostały przez niego podane, ale nie jest wykluczone, że ma to związek z objęciem przez niego funkcji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.


Rafał Sura w RPP zasiadał od 16 listopada 2016 r. Urodził się 14 maja 1979 r. w Przemyślu. Jest absolwentem prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i doktorem habilitowanym nauk prawnych.

Sura podczas powoływania go na stanowisko zapewniał, że "nie widzi możliwości przystąpienia do strefy euro w perspektywie 6-letniej kadencji Rady Polityki Pieniężnej". Wsławił się też obroną stanowiska Adama Glapińskiego w Narodowym Banku Polskim. Po słowach Donalda Tuska po raz wtóry pojawiły się wątpliwości co do legalności powołania Glapińskiego na drugą kadencję. W lutym 2016 roku prezydent Andrzej Duda — na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki — powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co — zdaniem niektórych prawników — trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie.

Druga kadencja Glapińskiego w charakterze członka zarządu zaczęła się natomiast 10 czerwca 2016 roku, kiedy to został powołany na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego, czyli też na członka zarządu. Nakazywałoby to uznać za drugą kadencję, co blokowałoby Adamowi Glapińskiego dalszą pracę w zarządzie NBP.

Według Sury tezy ekspertyzy, która jest publicznie dyskutowana, nie mają oparcia w przepisach konstytucji i ustawy o NBP. "Gdyby jednak dać wiarę tezie, że prof. Adam Glapiński nie mógł po raz drugi być wybranym na prezesa NBP, to należałoby uznać, że każdy obecny członek zarządu NBP jest prezesem NBP w rozumieniu konstytucji" — wskazał.

Jak ocenił, wniosek ten jest oczywiście bezzasadny. "Prof. Glapiński był kilka miesięcy członkiem zarządu NBP, a to jest odrębny organ, inaczej powoływany i usytuowany w strukturze NBP. Prezes jest organem konstytucyjnym i jedynie przewodniczy zarządowi" — podkreślił.

Dodał, że członek zarządu nie może zajmować innych stanowisk, a więc nie może zajmować także stanowiska prezesa NBP. "Ustawa o NBP dopuszcza, aby Adam Glapiński był wybrany na drugą kadencję jako prezes, bowiem sprawował ją jednokrotnie w latach 2016-2022" — podkreślił Sura.

Kim jest Rafał Sura?

Sura to absolwent prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktor habilitowany nauk prawnych. Do 16 listopada 2016 roku Sędzia Trybunału Stanu. Kierował zespołem ekspertów publicznego prawa gospodarczego w Ośrodku Analiz i Ekspertyz Prawnych Akademii de Virion w Warszawie. To były członek organów nadzorczych spółek prawa handlowego, członek Rady Naukowej Przeglądu Sejmowego i radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie.

Od 2003 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego Administracji KUL, obecnie jako profesor nadzwyczajny. Wykłada również w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz na Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku. Autor publikacji naukowych i opinii prawnych z zakresu prawa bankowego i administracyjnego.