INNPoland_avatar

Cała prawda o inflacji w Europie. Polska ma jeszcze trochę do "osiągnięcia"

Konrad Bagiński

19 lipca 2022, 13:56 · 2 minuty czytania
Inflacja w czerwcu 2022 roku wyniosła w Polsce 14,2 procent rok do roku - wynika z danych podanych przez Eurostat. W strefie euro ceny wzrosły o 8,6 procent, a w skali całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 9,6 procent. Tylko 5 krajów ma wyższą inflację od Polski.


Cała prawda o inflacji w Europie. Polska ma jeszcze trochę do "osiągnięcia"

Konrad Bagiński
19 lipca 2022, 13:56 • 1 minuta czytania
Inflacja w czerwcu 2022 roku wyniosła w Polsce 14,2 procent rok do roku - wynika z danych podanych przez Eurostat. W strefie euro ceny wzrosły o 8,6 procent, a w skali całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 9,6 procent. Tylko 5 krajów ma wyższą inflację od Polski.
Tylko w 5 krajach Europy inflacja jest wyższa niż w Polsce ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 8,6 proc. w czerwcu 2022 r., w porównaniu z 8,1 proc. w maju. Rok wcześniej stawka wynosiła 1,9 proc. - informuje Eurostat. Z kolei roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 9,6 proc. w czerwcu 2022 r., w porównaniu z 8,8 proc. w maju. Rok wcześniej stawka wynosiła 2,2 proc.


Najniższe roczne wskaźniki odnotowano na Malcie (6,1 proc.), Francji (6,5 proc.) i Finlandii (8,1 proc.). Najwyższy roczny wskaźniki odnotowano w Estonii (22,0 proc.), Litwie (20,5 proc.) i Łotwie (19,2 proc.).

W porównaniu z majem roczna inflacja spadła w dwóch państwach członkowskich i wzrosła w dwudziestu pięciu. W czerwcu największy wkład do rocznej stopy inflacji w strefie euro miała energia (+4,19 pkt. p.p.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,88 p.p.), usługi (+1,42 p.p.) i nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,15 p.p.). pp).

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Inflacja według GUS

15 lipca GUS opublikował oficjalny odczyt inflacji za czerwiec 2022. Wskaźnik inflacji CPI wyniósł 15,5 proc. i tylko nieznacznie odbiega od szybkiego szacunku 15,6 proc.

Jak informuje GUS w oficjalnym komunikacie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5 proc. przy wzroście cen towarów — o 16,8 proc. i usług — o 11,5 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,5 proc. w tym towarów – o 1,7 proc. i usług – o 1,0 proc.

Jednocześnie silnie wzrosła w Polsce inflacja bazowaz 8,5 proc. w maju do 9,1 proc. w czerwcu. Co to jest inflacja bazowa? Najprościej można ją określić jako inflację oczyszczoną z wpływu wzrostu cen energii i żywności. Te dwa czynniki drożeją przez wywołaną przez Putina wojnę z Ukrainą. Drożały już zresztą wcześniej, gdy Putin postanowił wykorzystać eksportowane przez Rosję surowce jako oręż. Ale te 9,1 procent to już nasza, rodzima inflacja, oczyszczona z wpływów zewnętrznych.

Inflacja bazowa pokazuje m.in. tendencje w cenach dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ — pisze przejrzyście BusinessInsider.pl. Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.