Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Europejski Bank Centralny (ECB) dość opieszale podchodził do problemu inflacji. Od wielu lat referencyjne stopy procentowe pozostawały niezmienione, nawet po zaognieniu ostatniego kryzysu rosnących cen.
W czwartek ECB postanowił ponieść stopy procentowe o 50 pb. Spodziewano się zaś podwyżki o połowę niższej, o 25 pb. – pisze Money.pl. Oznacza to, że od 27 lipca stopy referencyjne wyniosą:
To efekt rosnącej inflacji, która w strefie euro wynosi już ponad 8 proc. Cel inflacyjny to natomiast 2 proc. Kolejne posiedzenie ECB odbędzie się 8 września i wtedy możliwe są dalsze podwyżki.
Na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów stosowna będzie dalsza normalizacja stóp procentowych. Dzisiejsze przyspieszenie odejścia od ujemnych stóp procentowych pozwala Radzie Prezesów przejść do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Dalsze kształtowanie stóp procentowych przez Radę Prezesów nadal będzie zależeć od danych i pomoże jej spełnić cel inflacyjny wynoszący 2 proc. w średnim okresie.
Podwyżka stóp procentowych ma też znaczenie dla Polaków, zwłaszcza dla osób spłacających kredyt walutowy w euro. Analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki przekonuje zaś, że polski złoty jest ściśle powiązany z kondycją euro.
— Czwartkowa podwyżka stóp procentowych w strefie euro będzie ważna dla zadłużonych w tej walucie polskich kredytobiorców, jak również dla urlopowiczów szykujących się na zagraniczne wyjazdy — podkreśla Bartosz Sawicki.
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, strefa euro także zmaga się z dużą inflacją.
Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 8,6 proc. w czerwcu 2022 r., w porównaniu z 8,1 proc. w maju. Rok wcześniej stawka wynosiła 1,9 proc. Z kolei roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 9,6 proc. w czerwcu 2022 r., w porównaniu z 8,8 proc. w maju. Rok wcześniej stawka wynosiła 2,2 proc. - poinformował Eurostat.
Najniższe roczne wskaźniki odnotowano na Malcie (6,1 proc.), Francji (6,5 proc.) i Finlandii (8,1 proc.). Najwyższy roczny wskaźniki odnotowano w Estonii (22,0 proc.), Litwie (20,5 proc.) i Łotwie (19,2 proc.).
W porównaniu z majem roczna inflacja spadła w dwóch państwach członkowskich i wzrosła w dwudziestu pięciu. W czerwcu największy wkład do rocznej stopy inflacji w strefie euro miała energia (+4,19 pkt. p.p.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,88 p.p.), usługi (+1,42 p.p.) i nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,15 p.p.). pp).
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.