INNPoland_avatar

ECB podnosi stopy procentowe. Oto co oznacza pierwsza podwyżka od 11 lat

Krzysztof Sobiepan

21 lipca 2022, 16:34 · 3 minuty czytania
Europejski Bank Centralny w końcu zmienił swoje stanowisko i pierwszy raz od 11 lat podniósł stopy procentowe. Podwyżka o 50 punktów bazowych była największa od początku XXI w. Co taka podwyżka oznacza dla Polaków?


ECB podnosi stopy procentowe. Oto co oznacza pierwsza podwyżka od 11 lat

Krzysztof Sobiepan
21 lipca 2022, 16:34 • 1 minuta czytania
Europejski Bank Centralny w końcu zmienił swoje stanowisko i pierwszy raz od 11 lat podniósł stopy procentowe. Podwyżka o 50 punktów bazowych była największa od początku XXI w. Co taka podwyżka oznacza dla Polaków?
Strefa euro także odczuwa rosnącą inflację Fot. AP Photo/Michael Probst/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe

Europejski Bank Centralny (ECB) dość opieszale podchodził do problemu inflacji. Od wielu lat referencyjne stopy procentowe pozostawały niezmienione, nawet po zaognieniu ostatniego kryzysu rosnących cen.


W czwartek ECB postanowił ponieść stopy procentowe o 50 pb. Spodziewano się zaś podwyżki o połowę niższej, o 25 pb. – pisze Money.pl. Oznacza to, że od 27 lipca stopy referencyjne wyniosą:

  • główna stopa procentowa ECB – 0,50 proc.
  • stopa kredytu ECB – 0,75 proc.
  • stopa depozytu ECB – 0,00 proc.

To efekt rosnącej inflacji, która w strefie euro wynosi już ponad 8 proc. Cel inflacyjny to natomiast 2 proc. Kolejne posiedzenie ECB odbędzie się 8 września i wtedy możliwe są dalsze podwyżki.

Na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów stosowna będzie dalsza normalizacja stóp procentowych. Dzisiejsze przyspieszenie odejścia od ujemnych stóp procentowych pozwala Radzie Prezesów przejść do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Dalsze kształtowanie stóp procentowych przez Radę Prezesów nadal będzie zależeć od danych i pomoże jej spełnić cel inflacyjny wynoszący 2 proc. w średnim okresie.Komunikat EBC

Podwyżka stóp procentowych ma też znaczenie dla Polaków, zwłaszcza dla osób spłacających kredyt walutowy w euro. Analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki przekonuje zaś, że polski złoty jest ściśle powiązany z kondycją euro.

— Czwartkowa podwyżka stóp procentowych w strefie euro będzie ważna dla zadłużonych w tej walucie polskich kredytobiorców, jak również dla urlopowiczów szykujących się na zagraniczne wyjazdy — podkreśla Bartosz Sawicki.

Inflacja w Europie i w Polsce

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, strefa euro także zmaga się z dużą inflacją.

Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 8,6 proc. w czerwcu 2022 r., w porównaniu z 8,1 proc. w maju. Rok wcześniej stawka wynosiła 1,9 proc. Z kolei roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 9,6 proc. w czerwcu 2022 r., w porównaniu z 8,8 proc. w maju. Rok wcześniej stawka wynosiła 2,2 proc. - poinformował Eurostat.

Najniższe roczne wskaźniki odnotowano na Malcie (6,1 proc.), Francji (6,5 proc.) i Finlandii (8,1 proc.). Najwyższy roczny wskaźniki odnotowano w Estonii (22,0 proc.), Litwie (20,5 proc.) i Łotwie (19,2 proc.).

W porównaniu z majem roczna inflacja spadła w dwóch państwach członkowskich i wzrosła w dwudziestu pięciu. W czerwcu największy wkład do rocznej stopy inflacji w strefie euro miała energia (+4,19 pkt. p.p.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,88 p.p.), usługi (+1,42 p.p.) i nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,15 p.p.). pp).

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.