INNPoland_avatar

Niemcy wykupują polskie złoto. Opłaca im się bardziej niż u siebie

Konrad Bagiński

29 lipca 2022, 15:40 · 2 minuty czytania
Niespodziewanym hitem eksportowym Polski stało się ostatnio złoto. Kupują je przede wszystkim Niemcy, korzystając z niskiego kursu złotego i wyższego limitu zakupów niż za naszą zachodnią granicą. W Polsce bez urzędowych formalności można kupić złoto za 15 tysięcy euro.


Niemcy wykupują polskie złoto. Opłaca im się bardziej niż u siebie

Konrad Bagiński
29 lipca 2022, 15:40 • 1 minuta czytania
Niespodziewanym hitem eksportowym Polski stało się ostatnio złoto. Kupują je przede wszystkim Niemcy, korzystając z niskiego kursu złotego i wyższego limitu zakupów niż za naszą zachodnią granicą. W Polsce bez urzędowych formalności można kupić złoto za 15 tysięcy euro.
Złoto w Polsce stało się łakomym kąskiem dla Niemców pixabay.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Mennica Skarbowa (prywatna firma) donosi, że obserwuje ostatnio znaczący wzrost zakupów złota przez obywateli Niemiec, którzy przyjeżdżają specjalnie do Polski w celu zakupu produktów z tego kruszcu.


– Obywatelom Niemiec sprzyja na pewno niski kurs złotego, ale ważniejsze są inne przepisy dotyczące zgłaszania transakcji odpowiednim urzędom, w tym skarbowym. W Niemczech od kilku lat trzeba to robić przy transakcji powyżej 2 tysięcy euro (wcześniej było to 15, a potem krótko 10 tys. euro), w Polsce anonimowo można zakupić złoto do kwoty 15 tysięcy euro. Najlepiej sprzedają się złote monety oraz średniej wielkości sztabki, które łatwo potem sprzedać na całym świecie, oczywiście również w Niemczech — mówi Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Dodaje, że złoto w Polsce cieszy się dużą popularnością nie tylko Polaków.

- Globalnie nadal obserwujemy wysoki popyt na produkty ze złota. W Polsce to na pewno efekt większej bazy klientów, bo w naszym kraju zdecydowanie wzrosła popularność złota w ciągu 2-3 ostatnich lat. W tym roku zapewne także pobijemy krajowy rekord z ubiegłego roku, czyli sprzedaż na poziomie 14 ton złota. Z drugiej zaś strony wysoka inflacja i wojna w Ukrainie nadal są czynnikami, które wpływają na wysoki poziom popytu na ten kruszec — tłumaczy.

Swoje dodaje też brak formalności

Światowa Rada Złota nie podaje dokładnych informacji na temat sprzedaży złota w Polsce, ale z danych tej organizacji za I kwartał 2022 r. dotyczących wyników mniejszych rynków europejskich (tzw. "other Europe", do których należy także Polska) wynika, że w tej części świata sprzedano 8,4 tony, co stanowi wzrost jedynie o 3 proc. w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku, ale jednocześnie wzrost aż o 44 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2021 roku. Nadal można się spodziewać nadal dużego popytu na złoto szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej — twierdzi spółka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej jeśli kupujący pozostaje w strefie Schengen, można swobodnie przewozić złoto przez polską granicę bez dokonywania żadnych formalności. Nie ma także określonego maksimum, które można zakupić i przewieźć przez granicę. Jeśli jednak złoto dewizowe jest przywożone spoza strefy Schengen lub zostanie wywiezione poza ten obszar, trzeba ten fakt wcześniej zgłosić odpowiednim organom, zazwyczaj organom celnym lub organom Straży Granicznej.

Trzeba też pamiętać, że organy te mogą zażądać okazania złota dewizowego – wywożonego z kraju, jak również przywożonego z zagranicy – na potwierdzenie złożonego oświadczenia. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami złoto dewizowe to: złoto w stanie nieprzerobionym, złoto w postaci sztab i monet bitych po 1850 r., złoto w postaci półfabrykatów (z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej), a także przedmioty ze złota zazwyczaj niewytwarzane z tego kruszcu.