Monety NBP z przekopu Mierzei Wiślanej i Marszu Niepodległości
Narodowy Bank Polski udostępnił zestawienie monet okolicznościowych NBP na 2023 r. Lista liczy aż 17 numizmatów, ale nie wszystkie okazje są sobie równe.
W styczniu do obiegu trafi moneta z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a potem na monetę i banknot trafi Mikołaj Kopernik. Dalej ma być kontynuowana seria wydawnicza Skarby Stanisława Augusta. Kolejne monety NBP upamiętniają żołnierzy wyklętych (Józef Kuraś "Ogień") lub 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W maju okazje robią się jednak… dziwne. Wtedy zaplanowano debiut monety upamiętniającej przekop Mierzei Wiślanej. Numizmat o nominale 5 zł powstaje w ramach serii Odkryj Polskę i trafi do obiegu w nakładzie nawet miliona sztuk.
Kolejny dziw mamy zaś we wrześniu. Wtedy kolekcjonerzy będą mogli kupić monetę honorującą Marsz Niepodległości. Tu nakład będzie ograniczony do 10 tys. sztuk, więc może się to stać gratką dla numizmatyków.
Jak na razie nie wiadomo, jak będą wyglądać poszczególne monety okolicznościowe. NBP zwykle ogłasza to odpowiednio wcześniej, a projekty monet były w ostatnim czasie szeroko komentowane.
Moneta NBP pisana Comic Sansem
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w 2022 r. NBP "zasłynęło" projektem monety, który wywołał powszechną wesołość.
Moneta okolicznościowa upamiętniająca wybitnego polskiego ekonomistę Jana Stanisława Lewińskiego została wyemitowana 5 maja. Jej rewers został wykonany czcionką Comic Sans — co natychmiast zauważyli i skomentowali internauci.
"Powinni już miejsce w piekle dla pomysłodawcy zarezerwować" – skomentował wizerunek monety użytkownik Wykopu. "Trochę szkoda pana Lewińskiego, że będzie na takiej obśmianej monecie, ale z drugiej strony zyska ona na wartości podwójnie. Będzie chyba pierwsza na świecie moneta z Comic Sans" – napisał inny internauta.