INNPoland_avatar

Z tego bankomatu już nie wyciągniesz grubej gotówki. Popularny operator obniżył limit

Maria Glinka

18 sierpnia 2022, 10:57 · 3 minuty czytania
Koniec wysokich wypłat w popularnych bankomatach sieci Euronet. Operator obniżył limit jednorazowej transakcji do 800 zł. Klienci, którzy chcą wyciągnąć większe sumy, muszą dokonywać kilku transakcji.


Z tego bankomatu już nie wyciągniesz grubej gotówki. Popularny operator obniżył limit

Maria Glinka
18 sierpnia 2022, 10:57 • 1 minuta czytania
Koniec wysokich wypłat w popularnych bankomatach sieci Euronet. Operator obniżył limit jednorazowej transakcji do 800 zł. Klienci, którzy chcą wyciągnąć większe sumy, muszą dokonywać kilku transakcji.
Euronet obniżył limit wypłat z bankomatów Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Euronet obniżył limit wypłat z bankomatów z 1000 zł do 800 zł
  • Biuro prasowe firmy tłumaczy, że ma to związek z rosnącymi kosztami utrzymania maszyn
  • Z danych NBP wynika, że ubywa bankomatów i spada liczba transakcji

Euronet obniżył limity wypłat. Tłumaczy się wzrostem kosztów

O zmianach dotyczących wypłaty pieniędzy z bankomatów sieci Euronet informuje portal bankier.pl, który otrzymał sygnał od czytelników. Klienci nie kryli zdziwienia, gdy okazało się, że nie mogą wyciągnąć z maszyny 1000 zł. Operator postanowił bowiem zmniejszyć limit jednorazowej wypłaty do 800 zł.

Obserwacje zaniepokojonych klientów potwierdziło biuro prasowe Euronet. "Obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIKa" - przekazuje.

Jednak nie wszyscy muszą dokonywać kilku transakcji, aby pobrać z konta większe sumy. Spółka wskazuje, że nowy limit nie dotyczy klientów banków, które pozwalają na wyższe wypłaty na podstawie umów dwustronnych zawartych z Euronet.

Do tej pory maksymalna kwota, którą można było wypłacić w trakcie jednej transakcji, wynosiła 1000 zł. Dlaczego firma zdecydowała się obniżyć limit?

Euronet wyjaśnia, że próg został zmniejszony z powodu rosnących kosztów utrzymania bankomatów, które są znacznie wyższe niż przychody z lokalnych transakcji bankomatowych.

- Stawki, jakie otrzymujemy od organizacji płatniczych i banków, nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty, a sytuację pogarszają ostatnie wzrosty kosztów związane z niezależnymi od nas czynnikami makroekonomicznymi — przekonuje biuro prasowe.

Jak dodają przedstawiciele Euronet, wprowadzenie nowego limitu pozwoli "utrzymać stały poziom gotówki w urządzeniach". Ich zdaniem będzie to miało wpływ na dostępność banknotów w danej lokalizacji.

Właściciele bankomatów drżą o przyszłość. Spada liczba transakcji

Limity wypłat stały się popularne w trakcie pandemii, gdy Polacy rzucili się na bankomaty. Wówczas na ograniczenie kwoty jednej transakcji zdecydował się nie tylko Euronet, lecz także inni operatorzy.

Jakie płyną z tego korzyści? Dla właściciela bankomatu dużo bardziej opłacalne jest wypłacanie mniejszych kwot, ale częściej. Ma to związek z faktem, że od każdej transakcji pobierana jest opłata bankomatowa rzędu 1,2-1,3 zł. Reguluje ją bank.

Tymczasem rosnące koszty utrzymania maszyn dobijają operatorów. Z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że bankomatów jest coraz mniej. Pod koniec ubiegłego roku do dyspozycji klientów było 21 210 urządzeń, podczas gdy pięć lat temu było ich pięć razy więcej.

Operatorów niepokoi także fakt, że spada liczba transakcji. W I kwartale 2022 r. w bankomatach dokonano 133 mln operacji, a w kwartale poprzedzającym aż 146 mln. Euronet Polska należy Euronet Worldwide, który uchodzi za światowego lidera w przetwarzaniu elektronicznych transakcji finansowych i jest właścicielem największej sieci bankomatów w Europie. Poza tym firma posiada również wpłatomaty i oferuje usługę epay oraz transfery pieniężne RIA.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183100,koniec-placenia-gotowka-w-przyszlym-roku-wazne-zmiany