INNPoland_avatar

Wielki zwrot w sprawie Cinema City. Mamy oficjalne stanowisko ws. upadłości

Kamil Rakosza-Napieraj

22 sierpnia 2022, 19:53 · 2 minuty czytania
Przedstawiciele Cinema City poinformowali, czy kina będą dalej otwarte dla widzów. Oświadczenie sieci kin wiąże się z medialnymi doniesieniami o upadłości, o której miał zdecydować właściciel spółki – Cineworld.


Wielki zwrot w sprawie Cinema City. Mamy oficjalne stanowisko ws. upadłości

Kamil Rakosza-Napieraj
22 sierpnia 2022, 19:53 • 1 minuta czytania
Przedstawiciele Cinema City poinformowali, czy kina będą dalej otwarte dla widzów. Oświadczenie sieci kin wiąże się z medialnymi doniesieniami o upadłości, o której miał zdecydować właściciel spółki – Cineworld.
Co dalej z Cinema City? Fot. Marek Zajdler/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Przedstawiciele sieci kin Cinema City uspokajają widzów
  • W przesłanym redakcji oświadczeniu przedstawiciele Cinema City zapraszają klientów do swoich kin
  • W weekend informowaliśmy o możliwej upadłości spółki Cineworld

Co najważniejsze dla widzów, w odpowiedzi na doniesienia medialne Grupa Cineworld poinformowała, że wszystkie jej kina: Cinema City, Cineworld i Regal pozostają otwarte dla klientów.

Co dalej z Cinema City?

Poniżej można przeczytać fragment oświadczenia przesłanego redakcji INNPoland przez polski oddział Cinema City.

Jak ogłoszono na początku tego tygodnia, proaktywnie analizujemy opcje strategiczne, aby zapewnić solidną strukturę bilansu oraz elastyczność w dostosowywaniu się do warunków rynkowych, a proces ten pozostaje w toku. Spodziewamy się, że podjęte działania pozostaną bez wpływu na bieżącą działalność biznesową całej Grupy, w tym Cinema City.  Zależy nam na naszych Klientach, ich kinowym doświadczaniu a naszym priorytetowym celem jest, aby pozostać najlepszym miejscem do przeżywania filmów.Cinema City Poland

Jak pisaliśmy w weekend, w piątek "The Wall Street Journal" ogłosił, że Cineworld planuje ogłosić upadłość w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dodał, że spółka zaangażowała już prawników z Kirkland & Ellis LLP oraz konsultantów z AlixPartners do doradztwa w procesie upadłościowym.

Doniesienia nowojorskiej gazety pojawiły się zaledwie dwa dni po oświadczeniu Cineworld, w którym spółka ostrzegła, że brak wysokobudżetowych kinowych hitów skutkuje mniejszą ilością widzów, co może utrzymać się aż do listopada. Jak podkreśliła brytyjska firma, może to skomplikować wysiłki na rzecz zmniejszenia jej zadłużenia. Dodała jednak, że prowadzi rozmowy na temat potencjalnego finansowania lub restrukturyzacji swojego zadłużenia.

Problemy właściciela Cinema City

Jak podawał Reuters, zadłużenie netto Cineworld wyniosło pod koniec 2021 r. 8,9 mld dolarów, z czego 4,84 miliony to zobowiązania z tytułu leasingu. Środki pieniężne spółki (w tym te ograniczone) opiewają z kolei na 354,3 miliony. Cineworld ma również zobowiązania płatnicze wobec byłych akcjonariuszy amerykańskiej sieci Regal, która należy do spółki oraz może zapłacić wielomilionową grzywny w sporze z kanadyjskim Cineplex.

Z obliczeń Refinitiv, amerykańsko-brytyjskiego dostawcy danych, wynika, że Cineworld ma łączną ocenę kredytową na poziomie 1, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo niewypłacalności w przyszłym roku.

W 2013 roku z Cineworld połączyła się spółka Cinema City International i stała się częścią grupy Cineworld Group, dzięki czemu weszła na rynek brytyjski i irlandzki. Do sieci kin Cinema City należy także Cinema City Poland. Posiada one 34 kina w 20 miastach, głównie działają one w centrach handlowych.