Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Według wyliczeń GUS w Polsce w lipcu liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 810,2 tys. - to nieznacznie mniej niż w czerwcu, kiedy liczba bezrobotnych wynosiła 818 tys. osób.
W drugim kwartale 2022 roku nieznacznie zmniejszyła się liczba osób aktywnych zawodowo będących w wieku 15–89 lat. W okresie od kwietnia do czerwca było ich 17 mln 224 tys. osób, przy czym większość z nich - 16 mln 770 tys. osób - są to ludzie pracujący, zaś bezrobotni stanowili niecałe pół miliona osób (dokładnie 454 tys.). Co więcej, w tej grupie liczba osób biernych zawodowo wyniosła 12 mln 508 tys.
W analizowanym okresie aktywni zawodowo stanowili 57,9 proc. ogółu Polaków będących w wieku 15–89 lat. Oznacza to, że wskaźnik ten zmniejszył się o 0,1 punktu procentowego, względem pierwszego kwartału br. Tymczasem w porównaniu rok do roku wskaźnik ten zwiększył się o 0,3 pp.
Choć stopa bezrobocia od miesięcy spada we wszystkich województwach, zauważalne są różnice między poszczególnymi regionami. W województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowana stopa bezrobocia wynosiła w lipcu aż 7,6 proc., a w województwie wielkopolskim zaledwie 2,7 proc.
Niską, poniżej 4 proc. stopę bezrobocia zanotowało województwo śląskie (3,7 proc.). Bezrobocie poniżej 5 proc. odnotowano także w województwach: małopolskim (4,1 proc.), lubuskim (4,2 proc.), pomorskim (4,3 proc.), mazowieckim (4,3 proc.) i dolnośląskim (4,3 proc.). W samej Warszawie bezrobocie wynosi 1,7 proc.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Wyliczenia GUS potwierdzają szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zgodnie z którymi stopa bezrobocia w lipcu wyniosła również 4,9 proc.
Jeszcze w maju 2022 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,1 proc. Spadek tego wskaźnika do 4,9 proc., czyli poniżej 5 proc. Jest najlepszym wynikiem w Polsce od ponad trzydziestu lat. Jak poinformował miesiąc temu GUS, tak niską stopę bezrobocia ostatnio mieliśmy w kraju w 1990 roku.
Po raz ostatni bezrobocie na poziomie 5 proc. odnotowaliśmy pod koniec 2019 roku. Jednak tamte korzystne wskaźniki bezrobocia przerwała pandemia koronawirusa, która sprawiła, że bezrobocie wzrosło do 6,5 proc. Dopiero od lutego 2021 roku bezrobocie zaczęło spadać.