Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, tarcza antyinflacyjna zostanie wydłużona po 31 grudnia. Taka zapowiedź płynie z rządu, a ekonomiści wskazują, że inflacja po Nowym Roku utrzyma się na wysokim poziomie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rząd przygląda się inflacji i będzie reagował na bieżąco - zapowiada Piotr Muller
Tarcza obniża m.in. akcyzę na paliwa, energię i VAT na żywność
– Cały czas analizujemy sytuację na rynku, jeżeli chodzi o kwestię odczytu inflacji i jesteśmy gotowi, aby te działania antyinflacyjne również w przyszłości, jeżeli będzie to potrzebne, przedłużać – powiedział rzecznik rządu Piotr Muller podczas briefingu przed posiedzeniem Sejmu, cytowany przez ISBNews.
To zapwiedź możliwego kolejnego wydłużenia funkcjonowania ustawy o tarczy antyinflacyjnej. Formalnie jej przedłużenie do 31 grudnia 2022 roku rząd przyjął 23 sierpnia. Teraz czas na Sejm.
Posłanki i posłowie na obecnym posiedzeniu mają zająć się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. To właśnie ta nowelizacja zakłada wydłużenie tarczy antyinflacyjnej z 31 października do 31 grudnia 2022 r.
Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na wysoką inflację. Choć - jak wskazują ekonomiści - nie zdusi ona inflacji, a wręcz w dłuższym terminie zadziała proinflacyjnie, to jednak w naszych portfelach pozwala zachować to, co normalnie wpływałoby do budżetu państwa.
– Wszystkie działania zaproponowane przez rząd polegają nie na leczeniu przyczyn inflacji, a łagodzeniu jej skutków – uważa Witold Michałek, wiceprezes Business Centre Club. Zdaniem eksperta, propozycja nie przełoży się na obniżenie inflacji, jednak mocno odbije się na budżecie. Szczególnie kosztowna ma być część propozycji związanych z ulgami dotyczącymi paliw.
Jak zwraca uwagę ekspert, tarcza antyinflacyjna obejmuje grupy zarówno nisko- jak i wysokodochodowe. Jego zdaniem należałoby się zastanowić, czy po uwzględnieniu kosztów proponowanych rozwiązań, osoby o wysokich zarobkach na pewno powinny być objęte odciążeniem.
Rozwiązania zawarte w tarczy antyinflacyjnej to m.in. obniżenie akcyzy na energię elektryczną; zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych; obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 5%; obniżka VAT-u na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) najpierw z 23% do do 5%.
To także obniżenie akcyzy na niektóre paliwa; obniżenie podatku VAT z 23% do 8% na paliwa, wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny oraz zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych.