INNPoland_avatar

USA dołączyły do wyścigu o zbudowanie nam elektrowni jądrowej. "Więcej niż oferta handlowa"

Katarzyna Florencka

12 września 2022, 19:52 · 2 minuty czytania
Stało się: Stany Zjednoczone oficjalnie złożyły ofertę budowy reaktorów jądrowych w Polsce. Według przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, propozycja USA to "więcej niż oferta handlowa". Co się w niej znajduje?


USA dołączyły do wyścigu o zbudowanie nam elektrowni jądrowej. "Więcej niż oferta handlowa"

Katarzyna Florencka
12 września 2022, 19:52 • 1 minuta czytania
Stało się: Stany Zjednoczone oficjalnie złożyły ofertę budowy reaktorów jądrowych w Polsce. Według przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, propozycja USA to "więcej niż oferta handlowa". Co się w niej znajduje?
Ambasador USA Mark Brzezinski przekazał polskim władzom ofertę zbudowania przez jego kraj elektrowni jądrowej w Polsce Fot. Karolina Misztal/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Resort klimatu potwierdził, że USA oficjalnie złożyły ofertę na zbudowanie sześciu reaktorów jądrowych w Polsce
  • W tworzeniu dokumentu złożonego przez ambasadora USA Marka Brzezinskiego brała udział strona polska
  • Oferty wybudowania w Polsce reaktorów jądrowych przedstawiły również Francja i Korea Południowa

USA i elektrownia jądrowa w Polsce

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w poniedziałek rano odbyło się spotkanie z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego oraz prezesa firmy Westinghouse w Polsce Mirosława Kowalika. Według nieoficjalnych informacji, na spotkaniu tym miało dojść do przedstawienia oferty opracowania i wybudowania sześciu dużych reaktorów jądrowych na bazie amerykańskiej technologii.

Doniesienia te potwierdziło późnym popołudniem Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które oficjalnie przyznało, że Amerykanie przekazali Annie Moskwie "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej".

Dokument ten jest "szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Tworzy on także ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej podpisanej w październiku 2020 r." - czytamy w komunikacie resortu klimatu.

Jak stwierdzili przedstawiciele ministerstwa, raport ten "to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny". Podczas opracowywania raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych.

"Ostateczna wersja raportu była poddana dokładnej ocenie ekspertów i uznana za pełną przez dwustronny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego oraz Sekretarza  Andrew Light’a z amerykańskiego Departamentu Energii" - dodaje resort.

Kto zbuduje elektrownię jądrową w Polsce?

Ruch USA oznacza, że w wyścigu o zbudowanie w Polsce elektrowni jądrowej oficjalnie biorą udział trzy kraje: Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Francja. Jako pierwszy wstępną ofertę budowy od czterech do sześciu reaktorów typu EPR przedstawił w październiku 2021 r. francuski EDF. W kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył z kolei koreański KHNP.

Czytaj także: https://innpoland.pl/175541,elektrownia-atomowa-czy-to-ekologiczne-rozwiazanie