Jeden zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej dotyczący "ekoprojektowania" dla wyświetlaczy elektronicznych spowoduje, że zatrzymany zostanie rozwój nowoczesnej technologii 8K – alarmuje Związek Cyfrowa Polska. Branża domaga się od rządu działań na arenie europejskiej.
Reklama.
Reklama.
Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej, które ma wejść w życie 1 marca 2023 roku, może zabić technologię 8K
Nowoczesne telewizory mogą całkowicie zniknąć ze sklepowych półek
Związek Cyfrowa Polska alarmuje i jednocześnie apeluje do rządu
Polska to jeden z największych producentów odbiorników RTV, więc nowe prawo może uderzyć także w naszą gospodarkę
Polska jest jednym z liderów produkcji odbiorników RTV w Europie, jednak już niedługo producenci będą musieli zmierzyć się z dużym problemem - rozporządzeniem Komisji Europejskiej dotyczącym "ekoprojektowania" dla wyświetlaczy elektronicznych.
Tylko jeden zapis z tego rozporządzenia może całkowicie zatrzymać rozwój nowoczesnej technologii 8K. Dlatego Związek Cyfrowa Polska (ZIPSEE) apeluje do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy o "podjęcie działań na poziomie europejskim".
"Pięć głównych zakładów produkcyjnych, liczni podwykonawcy, 30 tys. pracowników oraz wartość produkcji na poziomie aż 36 mld złotych rocznie – to liczby opisujące kondycję polskiej branży RTV. Jesteśmy jednym z europejskich liderów produkcji nowoczesnych technologii audiowizualnych" - czytamy w komunikacie ZIPSEE.
Jednak już wkrótce branża może otrzymać potężny cios. – Sprawa dotyczy wymogów tzw. ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes organizacji.
– Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów – dodaje.
Problemy z obecnymi zapisami prawnymi wiążą się między innymi z faktem, że unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała.
Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED - dopiero w 2022 roku. Innymi słowy – jak podkreśla Związek Cyfrowa Polska – unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii.
Apel do ministra
Regulacje mają wejść w życie już 1 marca 2023 r. To oznacza, że wiosną przyszłego roku telewizory 8K znikną ze sklepowych półek. Jednak trzęsienie ziemi przeżyje również cały rynek telewizorów.
Branża szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4K oraz 50 proc. HD. W odniesieniu do tych rozdzielczości przepisy głównie wpłyną na podstawowe, najtańsze modele, które zużywają więcej energii.
By temu zapobiec, eksperci Związku Cyfrowa Polska wystosowali pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.
"Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED” – czytamy w branżowym liście.
Związek apeluje o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów. Jak przekonuje Michał Kanownik, sprawa jest istotna, bo dotyczy dwóch ważnych obszarów.
– Pierwszy z nich to rozwój nowoczesnych technologii, będących szansą dla biznesu, ale też dających konsumentom sprzęt o zupełnie nowych możliwościach. Drugi obszar to konkurencyjność polskiej gospodarki w obszarze świata cyfrowego. Dlatego uważamy, że polityczna interwencja jest w tym wypadku niezwykle istotna – podsumowuje prezes Cyfrowej Polski.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W ramach DIGITALEUROPE liderzy rynku telewizorów przeprowadzili analizę danych 1281 modeli telwizorów wprowadzonych na rynek w ramcha linii produktowej z 2021, pod kątem spełniania wymagań ekoprojektu wchodzący w zycie 1 marca 2023 r.
Poniższy wykres pokazuje wskaźniki spełniania (niebieski)/niespełniania (pomarańczowy) wymagań według rozdzielczości:
Jak widać na wykresie, nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej praktycznie "wycina" z rynku wszystkie telewizory w technologii 8K.