INNPoland_avatar

Emeryci załapią się na wyższy "limit Kaczyńskiego". Muszą spełnić jeden warunek

Maria Glinka

30 września 2022, 17:00 · 3 minuty czytania
Seniorzy też mogą załapać się na "limit Kaczyńskiego". Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do określonego limitu, potrzebują tylko jednego dokumentu. Muszą w nim wykazać, że wychowują lub mieli na wychowaniu co najmniej troje dzieci.


Emeryci załapią się na wyższy "limit Kaczyńskiego". Muszą spełnić jeden warunek

Maria Glinka
30 września 2022, 17:00 • 1 minuta czytania
Seniorzy też mogą załapać się na "limit Kaczyńskiego". Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do określonego limitu, potrzebują tylko jednego dokumentu. Muszą w nim wykazać, że wychowują lub mieli na wychowaniu co najmniej troje dzieci.
Emeryci mogą skorzystać z wyższego limitu zamrożenia cen prądu Fot. Bartosz KRUPA/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Rząd chce wprowadzić wyższy limit zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, a jeszcze wyższy - dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników
  • Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać również emeryci i renciści
  • Stosowne oświadczenie trzeba będzie złożyć do 30 czerwca 2023 r.

"Limit Kaczyńskiego" przyjęty przez Sejm

Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w czwartek 29 września Sejm przegłosował ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Teraz nad tym dokumentem pochylą się senatorowie.

Przepisy wprowadzają dodatek elektryczny i realizują najnowszy pomysł prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czyli zamrożenie cen prądu. W ten sposób rząd chce wynagrodzić stałymi cenami Polaków, którzy będą oszczędzać energię.

Ustawa zakłada trzy limity. Po ich przekroczeniu odbiorca będzie rozliczany według opłat i stawek na 2023 r. Rząd wyznaczył trzy progi:

  • do 2 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych,
  • do 2,6 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 MWh rocznie – dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników.

Seniorzy też mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu w wyższym limicie

Gospodarstwa domowe, które chcą skorzystać z wyższych limitów, muszą przedłożyć stosowne dokumenty. W celu wyznaczenia limitu 2,6 MWh rocznie należy przekazać dokument poświadczający niepełnosprawność. Posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą udowodnić w oświadczeniu przesłanym do dostawcy energii energetycznej, że na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci.

Jednak okazuje się, że grono uprzywilejowanych może być znacznie większe. Z wyższych limitów zamrożenia cen prądu będą mogli skorzystać także emeryci i renciści. Trzeba jednak spełnić jeden warunek.

Na zawyżony "limit Kaczyńskiego" będą mogli liczyć seniorzy z licznym potomstwem. Emeryci i renciści powinni przedłożyć oświadczenie, w którym wykażą, że wychowują lub mieli na wychowaniu troje lub więcej dzieci.

Seniorzy, którzy będą chcieli skorzystać z wyższego limitu, muszą złożyć oświadczenie, w którym podadzą numer Karty Dużej Rodziny i załączą jej kopię. Dokument można wysłać w wersji elektronicznej lub tradycyjnej (papierowej). Proponowana ustawa wskazuje, że czas na przesłanie oświadczenia upływa 30 czerwca 2023 r.

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom, rodzicom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka, pod warunkiem że na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci. Jest to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin nie tylko w instytucjach publicznych, lecz także prywatnych. Dzięki niej można otrzymać obniżki np. na kulturę, sport czy przejazdy kolejowe.

Od 2019 r. po Kartę Dużej Rodziny mogą zgłaszać się nie tylko rodzice, którzy obecnie wychowują gromadkę potomstwa, lecz także osoby, których dzieci są już dorosłe i wyprowadziły się z domu (czyli w większości emeryci i renciści).

Czytaj także: https://innpoland.pl/184156,kaczynski-o-2000-kwh-zuzycia-czytelniczka-innpoland-to-nierealne