INNPoland_avatar

Kredytobiorcy po raz kolejny złapią się za portfele? Przesądzi o tym jeden czynnik

Maria Glinka

02 października 2022, 14:45 · 3 minuty czytania
Prezes NBP Adam Glapiński jeszcze niedawno przekonywał, że zbliża koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednak zdaniem analityków jego wizji nie da się zrealizować z powodu rosnącej inflacji. Oznacza to kolejny cios w kredytobiorców, którym znowu wzrosną raty.


Kredytobiorcy po raz kolejny złapią się za portfele? Przesądzi o tym jeden czynnik

Maria Glinka
02 października 2022, 14:45 • 1 minuta czytania
Prezes NBP Adam Glapiński jeszcze niedawno przekonywał, że zbliża koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednak zdaniem analityków jego wizji nie da się zrealizować z powodu rosnącej inflacji. Oznacza to kolejny cios w kredytobiorców, którym znowu wzrosną raty.
Ekonomiści o podwyżce stóp procentowych Fot. Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • GUS podał, że we wrześniu inflacja wynosiła 17,2 proc. rdr.
  • Zdaniem analityków ten odczyt zmusi RPP do kolejnej podwyżki stóp procentowych
  • Część ekspertów spodziewa się podwyżki już na najbliższym posiedzeniu RPP, a pozostali dopiero na kolejnym

Inflacja bije kolejne rekordy. Ważna decyzja RPP już w środę

W lipcu na sopockim molo prezes NBP Adam Glapiński został zapytany przez działaczkę AgroUnii co dalej ze stopami procentowymi. Jak wskazał, "jeśli będzie podwyżka, to jedna o 0,25 pb".

We wrześniu "sopocki scenariusz" został zrealizowany i Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopy procentowe po raz jedenasty z rzędu. W rezultacie stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. – najwięcej od 20 lat.

Jednocześnie z RPP napływały głosy, że zbliża się koniec cyklu podwyżek. Jednak zdaniem analityków tę wizję zmiótł najnowszy szybki szacunek inflacji, którą Główny Urząd Statystyczny (GUS) zaprezentował w miniony piątek.

Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, z wyliczeń urzędu wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu 2022 r. o 17,2 proc. rdr. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 16,5 proc. rdr. Tak dynamicznej inflacji nie było w Polsce od lutego 1997 r.

Co zrobi RPP? Kolejne posiedzenie odbędzie się już w najbliższą środę 5 października. Analitycy wskazują, jakie scenariusze wchodzą w grę.

Kolejna podwyżka stóp nieunikniona. Może być jeszcze wyższa niż ostatnio

Ekonomiści Santander Banku są przekonani, że na październikowym posiedzeniu RPP znów podniesie stopy procentowe. Co więcej, spodziewają się jeszcze większej podwyżki niż we wrześniu.

– Co prawda Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział rozważenie niepodnoszenia stóp albo nieznaczną podwyżkę o 25 punktów bazowych, ale podkreślał też uzależnienie kolejnych decyzji od napływających danych. I według nas ostatnie dane domagają się silniejszego zacieśnienia niż 25 pb. W szczególności inflacja wcale nie obniżyła się we wrześniu, jak zakładała część RPP, ale poszybowała wysoko ponad wszystkie prognozy analityków – wskazują.

Analitykom "wydaje się", że "przy takiej presji ze strony CPI [inflacji CPI – przyp. red.]" RPP "nie odważy się sygnalizować końca zacieśniania i może mieć poważne wątpliwości czy zapowiadać przerwę w podwyżkach".

"W krajowym kalendarzu poza RPP tylko wskaźnik PMI – choć już w sierpniu był najniższy na świecie i prawdopodobnie jeszcze spadnie, to na razie w realnych danych nie widać potwierdzenia pokazywanej przez niego zapaści" – czytamy w komunikacie ekonomistów.

Pekao: podwyżka stóp w listopadzie

Nieco bardziej optymistyczną wizję snuje Bank Pekao. Jednak zdaniem instytucji podwyżka stóp procentowych i tak będzie, tylko w perspektywie długoterminowej.

– Nie zazdrościmy Radzie Polityki Pieniężnej trudnej decyzji, którą będzie musiała podjąć na październikowym posiedzeniu. Ostatnie wypowiedzi członków RPP sugerowały przynajmniej chwilowe zastopowanie cyklu podwyżek stóp procentowych i obserwację napływających danych – ocenia Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao.

Jak dodaje, inflacja bazowa w III kwartale pokrywała się z prognozami NBP. Jednak przewidywania na najbliższe miesiące sugerują wzrosty. Na ten trend zwracają uwagę też ekonomiści z mBanku.

– Uważamy, że na październikowym posiedzeniu RPP utrzyma poziom stóp procentowych na niezmienionym poziomie (6,75 proc. stopa referencyjna), a z dalszymi podwyżkami poczeka przynajmniej do listopada, kiedy to zostaną opublikowane nowe prognozy NBP. Te z dużą pewnością pokażą wyższą ścieżkę inflacji w najbliższych kwartałach, co będzie stanowiło dobry argument do podwyżek stóp – tłumaczy Łuczkowski.

Kolejna podwyżka stóp procentowych to cios w kredytobiorców. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, wcześniejsze podwyżki sprawiły, że niektórzy płacą raty nawet dwukrotnie wyższe niż jeszcze rok temu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184009,rozdzwiek-w-prognozach-czlonkow-rpp