Rodziny wielodzietne będą mogły skorzystać z niższych cen prądu – a obowiązywać je będzie największy z dostępnych limitów, czyli 3000 kWh. Ważny jest jednak moment, w którym otrzymamy Kartę Dużej Rodziny. W razie poślizgu nasz limit będzie bowiem mniejszy.
Reklama.
Reklama.
Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl >>
Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługiwać będą zniżki na prąd do limitu zużycia 3000 kWh rocznie
Jeśli jednak Kartę Dużej Rodziny otrzymamy w 2023 roku, limit zużycia będzie proporcjonalnie zmniejszany
Rodziny uprawnione do skorzystania z zamrożonych cen prądu muszą złożyć do zakładu energetycznego oświadczenie
Tani prąd z Kartą Dużej Rodziny
Uchwalona przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zamraża ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do określonego limitu zużycia. Podstawowy limit wynosi 2000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną – 2600 kWh. Największy limit dotyczyć będzie rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i wyniesie 3000 kWh.
W ustawie przewidziano trzy możliwe warianty uzyskania prawa do limitu, w zależności od tego, kiedy staniemy się posiadaczami Karty Dużej Rodziny:
posiadający KDR w dniu wejścia w życie ustawy będą mieli prawo do całego limitu 3000 kWh;
osoby, które zdobędą KDR do końca 2022 roku również będą mogły wykorzystać cały limit 3000 kWh;
w przypadku otrzymania KDR w 2023 r. limit 3000 kWh będzie się proporcjonalnie zmniejszał.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kiedy mniejszy limit zużycia prądu z Kartą Dużej Rodziny?
Co oznacza proporcjonalne zmniejszanie limitu 3000 kWh? Osoby, które Kartę Dużej Rodziny otrzymają dopiero w 2023 roku, będą miały zmniejszany limit zużycia prądu proporcjonalnie do liczby miesięcy, rozpoczynając od miesiąca, kiedy otrzymały KDR. Oznacza to, że z każdym miesiącem limit będzie zmniejszał się o 250 kWh.
Ważne w tym kontekście będzie jednak dochowanie jeszcze jednego warunku: jest nim złożenie odpowiedniego oświadczenia (z numerem Karty i jej kopią) do zakładu energetycznego w ciągu 30 dni od otrzymania KDR.
Jak to będzie wyglądać w praktyce?
Rodzic, który otrzyma Kartę Dużej Rodziny w styczniu 2023 roku i w tym samym miesiącu złoży oświadczenie, będzie mógł wykorzystać pełny limit 3000 kWh.
Rodzic, który otrzyma Kartę Dużej Rodziny w lutym 2023 roku i w tym samym miesiącu złoży oświadczenie, będzie miał limit mniejszy o 250 kWh.
Rodzic, który otrzyma Kartę Dużej Rodziny w lutym 2023 roku, ale oświadczenie złoży po terminie 30 dni, będzie miał limit mniejszy o 500 kWh.
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
O Kartę Dużej Rodziny może ubiegać się każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli:
ojciec i matka,
macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców),
dzieci,
rodziny zastępcze,
rodzinne domy dziecka.
Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą uzyskać także rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.