INNPoland_avatar

Wiemy, ile zapłacimy poza "limitem Kaczyńskiego". Morawiecki pokazał projekt ustawy

Katarzyna Florencka

11 października 2022, 13:25 · 2 minuty czytania
Rząd w końcu pokazał karty i ujawnił, ile będziemy płacić za prąd po zamrożeniu cen energii elektrycznej, jeśli przekroczymy limit 2000 kWh. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku.


Wiemy, ile zapłacimy poza "limitem Kaczyńskiego". Morawiecki pokazał projekt ustawy

Katarzyna Florencka
11 października 2022, 13:25 • 1 minuta czytania
Rząd w końcu pokazał karty i ujawnił, ile będziemy płacić za prąd po zamrożeniu cen energii elektrycznej, jeśli przekroczymy limit 2000 kWh. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku.
Mateusz Morawiecki ujawnił, ile będziemy płacić za prąd po zamrożeniu cen Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl >>

Maksymalne ceny prądu

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, rząd przygotował projekt ustawy zamrażającej ceny prądu dla podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, jak również ustanawiającej kwotę, którą będą płacić gospodarstwa domowe, które przekroczą ustalony wcześniej limit 2000 kWh.


Jak możemy dowiedzieć się z opublikowanego projektu ustawy, maksymalna cena energii elektrycznej dla uprawnionych odbiorców będzie obowiązywać od dnia 1 grudnia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku. Mniejsze ceny będą obowiązywać do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.

Podmioty wrażliwe (np. szpitale, szkoły, żłobki czy przedszkola) oraz mikro-, małe i średnie firmy będą płacić ceny zamrożone na poziomie 785 zł/MWh. Z kolei cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które przekroczą limit zużycia 2000 kWh (tzw. limit Kaczyńskiego), wyniesie 693 zł/MWh.

Minister środowiska Anna Moskwa dodała podczas wtorkowej konferencji prasowej, że oświadczenie o tym, że reprezentuje się podmiot wrażliwy, należy złożyć do 30 listopada br.

Limity na prąd

Przypomnijmy, że przyjęta przez Sejm w ostatnich dniach ustawa zamrażająca ceny prądu dla gospodarstw domowych ustanawia limity zużycia, po których odbiorcy będą płacić wyższą cenę za energię elektryczną. Dla zwykłych gospodarstw domowych limit ten wynosi 2000 kWh na rok, jeśli wśród domowników znajduje się osoba niepełnosprawna – 2600 kWh. Z kolei limit dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny wyniesie 3000 kWh.

W ustawie znalazł się też inny zapis zachęcający do zmniejszania zużycia prądu: osoby, które zmniejszą swoje zużycie prądu o minimum 10 proc. pomiędzy 1 października 2022 roku a 31 grudnia 2023 roku, otrzymają w 2024 roku rabat w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.

Oprócz cen prądu do wskazanych limitów zużycia zamrożone zostaną także stawki opłat dystrybucyjnych. Spółki energetyczne otrzymają rekompensaty i upusty za zamrożenie cen prądu, które sfinansowane będą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Podczas prac w Senacie w ustawie znalazły się poprawki podnoszące limity zużycia energii elektrycznej oraz obejmujące cenami dla gospodarstw domowych przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Senat chciał, aby limit zużycia prądu był podnoszony o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko do 26 lat, co miało zastąpić wyższy limit dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Senatorowie chcieli także podwyższyć limit do 6 MWh dla rodzin, które ogrzewają dom przy pomocy pompy ciepła. Sejm odrzucił jednak wszystkie poprawki merytoryczne, które zaproponował Senat.

Czytaj także: https://innpoland.pl/185344,kryzys-energetyczny-odruch-sedesowy-wylaczy-nam-prad