Nowa aplikacja TVP dla młodych odbiorców okazuje się na razie porażką. Szeroko reklamowane SwipeTo pobrano zaledwie około tysiąca razy. Na Insta obserwuje je 771 osób, na TikToku - 39. Prace nad serwisem i aplikacją trwały dwa lata.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
SwipeTo to nowy projekt TVP skierowany do osób młodych
Jak na razie nie bardzo do nich trafia - aplikację pobrano nieco ponad tysiąc razy
Na Instagramie SwipeTo ma 771 obserwujących, na TikToku - 39
TVP twierdzi, że jest zadowolona
Jeszcze dziś rano aplikacja powiązana z serwisem SwipeTo.pl miała w sklepie Google Play nieco ponad 500 pobrań, obecnie liczba ta skoczyła do ponad tysiąca. To zaskakująco mało - aplikacja i serwis wystartowały dwa tygodnie temu, towarzyszy im kampania reklamowa na ulicach polskich miast, w mediach społecznościowych i innych częściach internetu.
Na SwipeTo.pl znajdziemy artykuły o charakterze kulturalnym, w tym m.in. teksty o fenomenie true crime czy K-popie, a także podcasty takie jak "Gadające głowy" czy "Sprawa dla obywatela". Oprawa graficzna, jak i sam styl pisania, przywodzi na myśl zagraniczny portal Vice.
"SwipeTo to nowy, lifestylowy projekt adresowany do Generacji Z. Jednym z głównych założeń portalu jest wyjście poza ciasne ramy centrów wielkich miast. Wierzymy, że młodzi ludzie żyjący na prowincji przeżywają te same rozterki, problemy, radości i pasje, co ich rówieśnicy z Warszawy, Krakowa, Poznania czy Katowic" – przekazało "Presserwisowi" biuro prasowe Telewizji Polskiej.
Portalem zarządza dziennikarz Bartłomiej Jakubowski, a samą redakcję tworzy około 30 osób. W zakładce FAQ znajdziemy zdawkowe odpowiedzi na kilka nurtujących pytań. Skąd wzięła się nazwa? A stąd, że "dzisiaj wszyscy słajpują". Ile pieniędzy poszło na stworzenie SwipeTo.pl? A "tyle, ile na stworzenie portalu informacyjnego". Co więcej, serwis ma być ponad podziałami.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Centrum Informacji TVP poinformowało portal WirtualneMedia.pl, iż "liczba użytkowników, którzy codziennie odwiedzają serwis jest na tym etapie zadowalająca". TVP zwraca uwagę na to, że SwipeTo dopiero niedawno wystartował.
- Zgodnie z założeniami, grono osób pojawiających się na stronie, jak i korzystających z aplikacji będzie sukcesywnie rosło. Portal jest promowany w kampanii outdoorowej i digitalowej - pisze CI TVP w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.
Rzućmy jeszcze okiem na inne obszary internetu. SwipeTo ma na Instagramie 771 obserwujących. Ja mam na Insta 158 obserwatorów, chociaż wrzuciłem tam łącznie 3 zdjęcia. Na TikToku SwipeTo ma - uwaga - 39 obserwatorów. To wyniki świadczące o kompletnym braku zainteresowania projektem wśród młodych osób, czyli grupy docelowej.
Współpraca ze SwipeTo to na razie... obciach
Przekonał się o tym choćby Tytus Hołdys, syn współzałożyciela Perfectu – Zbigniewa Hołdysa. I to nazwisko szczególnie rozgrzało polski internet. Niegdyś młodszy z Hołdysów dał się bowiem poznać jako zagorzały przeciwnik telewizji publicznej. To on na swoim koncie na Twitterze (które nieoczekiwanie usunął) pisał na przykład: "Zaorać TVP. Nie da się tego szamba naprawić". W SwipeTo ma pisać o muzyce filmowej, ale i tak spadła na niego fala krytyki za współpracę z TVP.
"Kiedy odezwali się do mnie ludzie ze SwipeTo z propozycją, abym pisał dla nich o muzyce filmowej, to z jednej strony bardzo się ucieszyłem – że oto pojawi się w polskim internecie nowe miejsce, w którym będzie można przeczytać coś więcej o bardzo ważnym, pięknym aspekcie świata kina" – napisał Hołdys.
Dalej przyznał, że pojawił się "oczywisty niepokój i niepewność, związany z firmą stojącą za tym całym projektem", czyli TVP. "Telewizją, którą to wiele, WIELE razy i to naprawdę ostro zdarzało mi się w ostatnich latach krytykować. A biorąc pod uwagę moje nazwisko, to często obrywało mi się za to znacznie mocniej niż innym anonimowym twardzielom" – stwierdził.