INNPoland_avatar

Duda podpisał, niższy VAT zostaje do końca roku. Wiemy, co dalej

Konrad Bagiński

24 października 2022, 13:58 · 3 minuty czytania
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą tzw. tarczę antyinflacyjną do końca bieżącego roku. Oznacza to, że do 31 grudnia będziemy mieli obniżony VAT m.in. na żywność, paliwa, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej.


Duda podpisał, niższy VAT zostaje do końca roku. Wiemy, co dalej

Konrad Bagiński
24 października 2022, 13:58 • 1 minuta czytania
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą tzw. tarczę antyinflacyjną do końca bieżącego roku. Oznacza to, że do 31 grudnia będziemy mieli obniżony VAT m.in. na żywność, paliwa, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną — poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Podpisana przez prezydenta ustawa wydłuża działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.


Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym polegają na przedłużeniu obowiązywania do dnia 31 grudnia 2022 r. zarówno zwolnienia od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu będącemu odbiorcą w gospodarstwie domowym, jak i obniżenia stawek akcyzy na określone wyroby energetyczne — podała Kancelaria Prezydenta.

Tarcza nie obniża inflacji

Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na wysoką inflację. Choć - jak wskazują ekonomiści - nie zdusi ona inflacji, a wręcz w dłuższym terminie zadziała proinflacyjnie, to jednak w naszych portfelach pozwala zachować to, co normalnie wpływałoby do budżetu państwa.

– Wszystkie działania zaproponowane przez rząd polegają nie na leczeniu przyczyn inflacji, a łagodzeniu jej skutków – uważa Witold Michałek, wiceprezes Business Centre Club. Zdaniem eksperta, propozycja nie przełoży się na obniżenie inflacji, jednak mocno odbije się na budżecie. Szczególnie kosztowna ma być część propozycji związanych z ulgami dotyczącymi paliw.

Jak zwraca uwagę ekspert, tarcza antyinflacyjna obejmuje grupy zarówno nisko- jak i wysokodochodowe. Jego zdaniem należałoby się zastanowić, czy po uwzględnieniu kosztów proponowanych rozwiązań, osoby o wysokich zarobkach na pewno powinny być objęte odciążeniem.

Rozwiązania zawarte w tarczy antyinflacyjnej to m.in. obniżenie akcyzy na energię elektryczną; zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych; obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 proc. na 5 proc.; obniżka VAT-u na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) najpierw z 23 proc. do do 5 proc.

To także obniżenie akcyzy na niektóre paliwa; obniżenie podatku VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa, wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny oraz zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych.

Będzie tarcza w 2023?

W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie przewidziano przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. Z kolei założono inflację na poziomie 9,8 proc. Projekt ustawy budżetowej skierowano do Rady Dialogu Społecznego.

Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, w rozmowie z money.pl stwierdził, że projekt ustawy budżetowej na przyszły rok jest niespójny. Zaznaczył jednak, że nie jest to ostateczna wersja ustawy.

Przypomniał też, że przed nami rok wyborczy, więc rząd może podjąć decyzję o przedłużeniu tarczy. – W ubiegłorocznej ustawie budżetowej również nie było tarczy antyinflacyjnej, a rząd ją wprowadził – powiedział Sobolewski.

Z szacunków NBP wynika, że jeśli tarcza antyinflacyjna funkcjonowałaby przez cały 2023 rok, budżet państwa byłby mniejszy o 33,4 mld zł.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183994,tarcza-antyinflacyjna-poza-budzetem-na-2023-rok-koniec-pomocy