Liczysz, liczysz i jak nic wychodzi ci spora nadpłata? Po wejściu w życie Polskiego Ładu możesz "uratować" swoje rozliczenie po prostu... biorąc ślub, nawet ostatniego dnia roku.
Reklama.
Reklama.
Małżeństwo zawarte nawet ostatniego dnia roku pozwala skorzystać ze wspólnego rozliczenia
Opcja ta jest najkorzystniejsza dla par, w których jedno z małżonków zarabia ponad 120 tys. zł, a drugie mało lub wcale
Zmiany we wspólnych rozliczeniach wprowadził Polski Ład
Wspólne rozliczenie a termin ślubu
Jednym z dobrze znanych sposobów na zaoszczędzenie podatku jest wspólne rozliczenie PIT przez małżonków, zwłaszcza w przypadku osób, których dochody są zróżnicowanej wysokości.
Do niedawna pary były jednak ograniczone terminem ślubu: aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi, trzeba było zawrzeć związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego.
Po wejściu w życie Polskiego Ładu zasada ta uległa jednak zmianie. Od 1 lipca małżonkowie mają możliwość wspólnego rozliczenia swoich dochodów od momentu powstania związku małżeńskiego, nawet jeśli został zawarty po rozpoczęciu roku podatkowego – tłumaczy Grant Thornton. Oznacza to, że skorzystać ze wspólnego rozliczenia można nawet wtedy, gdy ślub wzięliśmy ostatniego dnia roku.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Uwaga jednak: w przypadku rozwodu podatnicy tracą możliwość wspólnego rozliczenia za tę część roku, w którym pozostawali w związku małżeńskim. Prócz tego, prawo zabrania wspólnego rozliczenia PIT, jeśli choć jeden z małżonków:
wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego, formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wyjątkiem są przychody opodatkowane w formie ryczałtu z najmu lub dzierżawy lub formę Karty Podatkowej;
podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z podatku tonażowego.
Kiedy opłaca się wspólne rozliczenie?
Wspólne rozliczenie najbardziej opłaca się w przypadku par o dużej dysproporcji w dochodach. Jeśli jedna z osób wpada w drugi próg podatkowy (w tym roku jest to 120 tys. zł), a roczne dochody drugiej są niewielkie, wspólne rozliczenie pomoże im oszczędzić na podatkach.
Aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, co najmniej jeden z małżonków musi złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów w zeznaniu rocznym. Jeśli zrobi to tylko jedna osoba, sytuacja taka jest traktowana, jakby osoba ta została do tego upoważniona przez drugiego małżonka.
Ponadto, jeżeli pracownik ma zamiar wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem powinien zgłosić ów zamiar pracodawcy, aby mógł on prawidłowo obliczyć i pobrać zaliczkę od wynagrodzenia. W myśl art. 32 ust. 1a Ustawy PIT, jeśli pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem wówczas w przypadku nie przekroczenia górnej granicy pierwszej skali podatkowej przez obojga małżonków pracodawca jako płatnik zobowiązany jest do pobierania zaliczek w wysokości 17 proc., a od nadwyżki 32 proc., pomniejszone o 1/12 kwoty zmniejszającą podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.
Grant Thornton
Ponadto, jeżeli pracownik ma zamiar wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem powinien zgłosić ów zamiar pracodawcy, aby mógł on prawidłowo obliczyć i pobrać zaliczkę od wynagrodzenia. W myśl art. 32 ust. 1a Ustawy PIT, jeśli pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem wówczas w przypadku nie przekroczenia górnej granicy pierwszej skali podatkowej przez obojga małżonków pracodawca jako płatnik zobowiązany jest do pobierania zaliczek w wysokości 17%, a od nadwyżki 32%, pomniejszone o 1/12 kwoty zmniejszającą podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.