INNPoland_avatar

Klapki, które rozlecą się po trzech miesiącach. I właśnie to nas cieszy

Dagmara Kottke

24 stycznia 2023, 16:50 · 2 minuty czytania
Izraelska firma prezentuje klapki z surowca, który jest elastyczny i wodoodporny jak plastik – i jednocześnie, w odróżnieniu od plastiku, ekologiczny. Gdy nadejdzie kres użytkowania takich butów, można wrzucić je do kompostownika, gdzie rozpuszczą się w ciągu kilku miesięcy.


Klapki, które rozlecą się po trzech miesiącach. I właśnie to nas cieszy

Dagmara Kottke
24 stycznia 2023, 16:50 • 1 minuta czytania
Izraelska firma prezentuje klapki z surowca, który jest elastyczny i wodoodporny jak plastik – i jednocześnie, w odróżnieniu od plastiku, ekologiczny. Gdy nadejdzie kres użytkowania takich butów, można wrzucić je do kompostownika, gdzie rozpuszczą się w ciągu kilku miesięcy.
YouTube.com/Balena
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Startup Balena prezentuje pierwsze na świecie biodegradowalne i kompostowalne klapki
  • Stworzono je z ekologicznego materiału BioCir o elastyczności zbliżonej do plastiku
  • Firma planuje produkowanie w przyszłości także innych części garderoby i przedmiotów

Nie od dziś wiadomo, że przemysł odzieżowy stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Ubrań produkuje się coraz więcej – i coraz więcej się ich wyrzuca. Nie mówiąc już o butach z tworzyw sztucznych. Wiele firm zastanawia się, jak zaradzić temu problemowi. Pewnym wyjściem jest produkcja garderoby z ekologicznych surowców.

I tak na przykład izraelska firma Balena zaprezentowała pierwsze na świecie w pełni biodegradowalne i kompostowalne klapki. Start-up opracował elastyczny materiał o nazwie BioCir, który zachowuje się jak plastik – i tak jak on jest odporny na zamoczenia.

A jeśli właściciel uzna, że buty mają kres świetności za sobą i zechce się ich pozbyć, wystarczy zanieść je do odpowiedniego punktu (na razie takie punkty są dostępne jedynie w Tel Awiwie) – lub włożyć do kompostownika. Po kilku miesiącach po butach nie będzie już śladu.

Balena współpracuje z włoską firmą, która opracowała design produktu. Klapki wytworzono metodą druku 3D. Proces projektowania i tworzenia butów prezentuje poniższy materiał.

Ekologiczne klapki dla pań i dla panów

Klapki powstały w wersji dla kobiet i mężczyzn. W przyszłości będą powstawały różne warianty kolorystyczne. Co ciekawe, buty mają ładnie pachnieć (przynajmniej na początku użytkowania).

Na razie powstało jedynie 1000 sztuk o zapachu cynamonowym, które sprzedano w Tel Awivie. Jednak na tym firma nie poprzestanie - przeciwnie, w planach jest ekspansja na różne zakątki świata i opracowywanie także innych przedmiotów, nie tylko butów. I kto wie – może pewnego dnia ekologiczne surowce pokroju BioCir całkowicie wyprą plastik.

Inne ciekawe wynalazki

W internecie aż roi się od wieści o ciekawych gadżetach i innowacyjnych przedmiotach codziennego użytku. W ostatnim czasie na naszej stronie pisaliśmy o zestawie generującym zapachy w grach i łyżce rażącej prądem.

Jeśli chodzi o ten pierwszy gadżet, to jest to technologia autorstwa firmy OVR. Daje ona możliwość generowania różnych aromatów po podłączeniu do zestawu VR, komputera lub smartfona. Umieszczony w urządzeniu kartridż tworzy "tysiące kombinacji zapachowych" w oparciu o kilka bazowych aromatów.

Czytaj także: https://innpoland.pl/163335,lista-najgorszych-prezentow-te-smart-gadzety-kradna-twoje-dane

Natomiast wspomniana łyżeczka istotnie kopie prądem w język. Urządzenie wyposażono w dwie elektrody, które wytwarzają impuls elektryczny podczas jedzenia. Zdaniem autorów projektu w ten sposób dochodzi do łagodnej stymulacji kubków smakowych, co powoduje tymczasowe wyostrzenie zmysłu smaku. Gadżet może okazać się szczególnie przydatny dla osób, które są na diecie ubogiej w sól.