Nowy okres rozliczeniowy zacznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2023 r., ale wniosek o 500 plus można złożyć już teraz. Istnieje kilka sposobów na złożenie wniosku o 500 plus, jednak nie ma możliwości, aby zrobić to osobiście. Trzeba wykorzystać portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS lub mZUS.
Na stronie Zakładu możemy przeczytać, że ten sposób jest najszybszy do złożenia wniosku. Aplikacja mZUS działa na telefonach oraz tabletach z systemem operacyjnym Android i iOS-em. MZUS jest bezpłatny, można go pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.
Jeśli dana osoba otrzymała świadczenie już w poprzednim okresie świadczeniowym, wystarczy, że utworzy wniosek na kolejny. Zostanie wypełniony automatycznie na podstawie wcześniejszych danych, ale będzie można je edytować. W przypadku, gdy dziecko jest zgłoszone w ZUS-ie do ubezpieczenia zdrowotnego, płatnik może pobrać ich dane z kreatora wnosku automatycznie, by nie przepisywać ich ręcznie. Podobnie działa to w przypadku PUE ZUS-u.
Wniosek o 500 plus można złożyć również za pośrednictwem bankowości elektronicznej, o ile dana placówka uruchomiła taką usługę. Banki, w których jest to możliwe, to np.: Bank PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, PEKAO, Credit Agricole, BNP Paribas.
Wykorzystać można też portal Emp@tia. W obu przypadkach dziecko musi posiadać numer PESEL. Dodatkowo, jeśli opiekun lub rodzic nie ma profilu na PUE ZUS-ie, ZUS zakłada mu go automatycznie dzięki danym z wniosku.
Czytaj także: Musi być naprawdę źle. PiS nie planuje rzucać w nas pieniędzmi przed wyborami
500 plus przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Może je otrzymać:
jeżeli mieszka wspólnie z dzieckiem i je utrzymuje. A dodatkowo:
W innym artykule w INNPoland poruszyliśmy temat 500 plus dla seniorów. 1 marca 2023 r. wzrosną nie tylko emerytury i renty, ale też kryterium dochodowe przyznawania powyższego świadczenia (do 2157,80 zł miesięcznie).
Jednak ponieważ rząd założył zbyt niski wskaźnik inflacji dla tego roku, ostatecznie seniorzy mogą stracić. Przy swoich prognozach zaplanowali waloryzację rent oraz emerytur na poziomie 13,8 proc., podczas gdy wskaźnik faktycznie osiągnął 14,4 proc.